Chrome için artık bütün HTTP siteler güvensiz

Google’ın blog sayfası üzerinden yapılan açıklamaya göre Google Chrome internet tarayıcısı artık tüm HTTP sayfalarını ‘güvenli değil’ olarak işaretleyecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Google’ın blog sayfası üzerinden yapılan açıklamaya göre Google Chrome internet tarayıcısı artık tüm HTTP sayfalarını ‘güvenli değil’ olarak işaretleyecek. Yaklaşık iki yıl önce yapılan açıklamayla başlayan süreç kullanıcıların kişisel verilerinin internet üzerinde güvenle korunmasını sağlamayı amaçlıyor.

Bir HTTP sayfasına bağlandığınızda bağlantınız şifrelenmiyor. Bu da ağa bağlı herhangi birisinin bilgisayarınıza gelen ve sizin gönderdiğiniz bilgileri görebileceği hatta değiştirebileceği anlamına geliyor. HTTPS ile birlikte siteye bağlantınız şifreleniyor ve dışarıdan kimse bu bağlantının içeriğini inceleyemiyor. Böylece şifreleriniz ya da kredi kartı bilgileriniz korunmuş oluyor.

HTTPS kullanımında ciddi artış

Chrome’un ‘Güvenli değil’ uyarısı kullanıcıların bir sitenin güvenliği hakkında bilgi sahibi olmasını sağlıyor. Aynı zamanda site sahibinin, sitesinin güvenliğini geliştirmesi için bir motivasyon kaynağı oluyor. İki yıl önceki açıklamadan bu yana HTTPS kullanımında ciddi bir artış oldu. Buna göre:

  • Android üzerinden Chrome kullananların trafiğinde koruma oranı yüzde 42’den yüzde 76’ya çıktı.
  • Chrome OS üzerinden Chrome kullananların trafiğinde koruma oranı yüzde 67’den yüzde 85’e çıktı
  • En çok ziyaret edilen ilk 100 sitenin 83’ü artık HTTPS kullanıyor. 2 yıl önce bu rakam 37’ydi.

Chrome HTTP kullanan siteleri ‘güvenli değil’ olarak işaretlemeye aşama aşama başladı. Önce kullanıcılardan şifre ve kredi kartı bilgisi isteyen HTTP sitelerine bu ibare yerleştirildi. Daha sonra kullanıcıların veri girdiği tüm HTTP sitelerine ve gizli pencerede açılan tüm HTTP sitelerine bu uyarılar eklendi.

Chrome’un nihai amacı güvenli siteleri işaretlemeyi sonlandırmak ve sadece bir site güvenli olmadığı zaman işaret göstermek. Bunun için 2018’in Eylül ayından itibaren güvenli sitelerin adının başındaki ‘Güvenli’ ibaresi kaldırılacak. Kasım 2018’de ise herhangi bir HTTP sitesine veri girildiği anda kırmızı “Güvenli değil” ibaresi görülecek.

Güvenli sisteme geçmek isteyenlere kolaylık

Google, site sahiplerine HTTPS sistemine geçiş için mümkün olduğunca kolaylık sağlamaya çalışıyor. Google App Engine için yönetilebilir HTTPS, tüm .app alan adlarında mecburi ve otomatik HTTPS kullanımı ve Let’s Encrypt üzerinden ücretsiz ve otomatik sertifikalar şirketin sunduğu hizmetlerden bazıları. Sitesini HTTP’den HTTPS’ye taşımak isteyenler için de Search Console tarafından daha fazla bilgi ve yönlendirme içeren mesajlar gönderilecek.

Bu değişikliklerle birlikte artık internet üzerinden alışveriş ya da bankacılık işlemleri yaparken herhangi bir site HTTPS ile korunmuyorsa Chrome bunu size her zaman bildirecek.

Kaynak: Google

Google’ın blog sayfası üzerinden yapılan açıklamaya göre Google Chrome internet tarayıcısı artık tüm HTTP sayfalarını ‘güvenli değil’ olarak işaretleyecek. Yaklaşık iki yıl önce yapılan açıklamayla başlayan süreç kullanıcıların kişisel verilerinin internet üzerinde güvenle korunmasını sağlamayı amaçlıyor. Yeni değişikliklerle birlikte Eylül ayından itibaren güvenilir sitelerin alan adının başında yer alan ‘Güvenli’ ibaresi kaldırılacak. Kasım’dan sonra ise herhangi bir HTTP sitesine veri girdiğiniz anda sitenin güvenilir olmadığı konusunda bilgilendirileceksiniz.Bir yanıt

  1. Miray avatarı
    Miray

    benim bildiğim güvensiz site astro dyned yüklemek istemiştim bisürü asrto resmi çıkmaya başladı aq mac book air bide sinir oldum engelledim siteyi bütün gönderdiklerinide sildim

Yorumunuz: