Google, servislerini Firefox’un aleyhine kullandı

Google ve Firefox arama sonucu gelir paylaşımı ile ortak olarak çalışsa da Google'ın sürekli Firefox'un ayağını kaydırmaya çalıştığı iddia edildi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Mozilla’da Firefox grubunun eski başkan yardımcısı ve genel müdürü Jonathan Nightingale, Twitter üzerinden yaptığı açıklamalarda şirketin Google ile ilişkisinin sanıldığı kadar iyi olmadığını söyledi. Çalıştığı sekiz yıl boyunca Google’ın şirketin en büyük ortağı olduğunu söyleyen Nightingale “Arama geliri paylaşım anlaşmamız, Mozilla’nın gelirlerinin yüzde 90’ını oluşturuyordu” dedi. Ancak eski genel müdür, Google’ın Chrome’u Firefox’un önünde tutmak için el altından taktikler yürüttüğünü belirtti.

Yüzlerce kez ‘hata’ yaşandı

Nightingale, Google’da çalışan bireysel işçiler iki şirketin birlikte çalıştığı düşüncesini taşısa da Google’ın şirket olarak durumu böyle görmediğini ifade etti. Nightingale “Google Chrome reklamları, Firefox aramalarının yanında çıkmaya başladı. Gmail ve Google Docs sadece Firefox’ta ortaya çıkan sorunlar ve hatalar üretmeye başladı. Demo siteleri Firefox’u hatalı bir şekilde ‘uyumsuz’ olduğunu ileri sürerek engellemeye başladı.” dedi. Tüm bunların iki rakip şirket arasında yaşanabileceğini dile getiren Nightingale, ortaklık yürüttükleri Google’a neden böyle davrandığını sorduklarında her zaman “Yanlışlıkla olmuş. 2 hafta içinde yayınlayacağımız yeni güncellemede bu sorunu düzeltiriz” yanıtını aldıklarını dile getirdi.

Bu “yanlışlıklar” yüzlerce kez yaşandı ve Nightingale Google’ın sürekli böyle hatalar yapacak kadar beceriksiz bir şirket olmadığını düşünüyor. Her yeni hatada da Firefox, Chrome’a kullanıcı kaptırdı.

YouTube hakkında da benzer iddialar vardı

Bu tarz iddialar daha önce de ortaya atılmıştı. Geçtiğimiz yıl Mozilla Programı Yöneticisi Chris Peterson, Google’ın YouTube’u bilinçli bir şekilde Firefox ve Edge üzerinde yavaş çalışacak şekilde düzenlediğini söylemişti. Site eskiden bu tarayıcılar üzerinde Chrome’dan daha hızlı açılıyordu ama Google, YouTube’da Firefox tarafından desteklenmediğini bildiği bir JavaScript kütüphanesi kullanmaya başladı.

Chrome şu anda internet tarayıcısı pazarının yüzde 68’ini elinde bulunduruyor. Firefox’un pazar payı ise sadece yüzde 9 civarında.

Kaynak: TechSpot

Mozilla'da Firefox grubunun eski başkan yardımcısı ve genel müdürü Jonathan Nightingale, Twitter üzerinden yaptığı açıklamalarda şirketin Google ile ilişkisinin sanıldığı kadar iyi olmadığını söyledi. Çalıştığı sekiz yıl boyunca Google'ın şirketin en büyük ortağı olduğunu söyleyen Nightingale "Arama geliri paylaşım anlaşmamız, Mozilla'nın gelirlerinin yüzde 90'ını oluşturuyordu" dedi. Ancak eski genel müdür, Google'ın Chrome'u Firefox'un önünde tutmak için el altından taktikler yürüttüğünü belirtti. Yüzlerce kez yaşanan hatalar her seferinde Firefox'a kullanıcı kaybettirdi.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği