Firefox’un tercihi: Google Chrome!

Bugüne kadar kendi teknolojisi Gecko'yu kullanan Mozilla, yeni projesi Tofino'da Chromium'u tercih edecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Web tarayıcısı yarışında Google Chrome her gün yeni bir zafer kazanırken bir zamanlar sektörün öncülerinden olan Mozilla Firefox ve Internet Explorer (Microsoft Edge) gibi tarayıcılar kan kaybetmeye devam ediyor.

Mozilla cephesinden gelen yeni haberler rekabeti daha da ilginç bir duruma soktu. Yıllarca kendi sistemi Gecko üzerinde çalışan tarayıcılar üreten Mozilla, yeni projesi Tofino için Google Chrome’un da temelini oluşturan Chromium teknolojisini kullanacağını açıkladı. Haber Mozilla içinde sert tepkilerle karşılandı.

mozilla-tofino-experiments
Tofino Projesi ekibinin resmi bloglarından yaptığı taslaklar.

“Bir web tarayıcısından beklentimiz, Mozilla 1.0’dan bu yana çok fazla değişti” diyen Mozilla Başkan Yardımcısı Mark Mayo “Yeni bakış açıları geliştirmemizin vakti çoktan gelmişti” diye konuştu. Tofino projesi için Chromium tabanlı Electron‘un kullanılmasının en önemli sebebi hız. Bu tercihle birlikte Mozilla, Chrome’un hızı ile başa çıkamadığını da kabullenmiş oluyor.

Chrome yüzde 50’ye dayandı

StatCounter sitesine göre Firefox’un tarayıcı pazarındaki payı yüzde 9. Bir zamanlar bu rakamlar yüzde 25 civarında hem Chrome hem de Internet Explorer ile çekişiyordu. Chrome’un kullanım oranının yüzde 50‘ye yaklaştığı dönemde Firefox’un yüzde 10 civarında tutunmaya çalışması aslında durumu özetliyor.

Chromium ile çalışma kararının Mozilla içerisinde büyük bir muhalefetle karşılandığını ifade eden Mayo, “Mozilla olarak bizi biz yapan şeylerden biri de anlaşamadığımız konularda birbirimize saygı duyup birlikte çalışabilecek özgür bir çalışma ortamımızın bulunması” şeklinde konuştu. Kararı açıklama aşamasında oldukça zorlandıklarını ifade eden deneyimli yönetici, Tofino’nun bir temel taşı olmaktan ziyade deney amaçlı bir proje olduğunu söyledi.

Web tarayıcısı Firefox'un geliştiricisi Mozilla Vakfı ilk kez kendi platformu Gecko dışında bir tarayıcı teknolojisi kullanacak. Tofino adlı projenin en büyük rakibi Google'ın Chromium yapısını kullanması bazı Mozilla çalışanlarının dahi tepkisini çekti.

4 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği