Firefox baştan sona yenilendi

Mozilla, altı yıllık ar-ge ve bir buçuk yıllık mühendislik çalışmalarının sonucu olarak ortaya çıkan Firefox Quantum tarayıcısını hizmete sundu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Mozilla, Firefox tarayıcısının yenilenen versiyonu Firefox Quantum‘u hizmete sundu. Mozilla Pazarlama Kurulu Başkanı Jascha Kaykas-Wolff’un açıklamasına göre, Firefox Quantum altı yıllık ar-ge ve bir buçuk yıllık mühendislik çalışmalarının sonucu olarak ortaya çıktı. Ayrıca şirket, Firefox Quantum’un Firefox’un 2004 yılında hizmete sunulmasından bu yana yapılan en büyük bakım çalışması olduğunu söylüyor.

Firefox Quantum’un getirdiği en büyük yeniliklerden biri, altı ay önce çıkan Firefox sürümünden iki kat daha hızlı çalışması. Mozilla mühendisleri süreç esnasında 7 milyondan fazla kod satırı üzerinde çalışarak tarayıcıya yeni özellikler kazandırdı. Mozilla, Quantum’un Google Chrome’a göre yüzde 30 daha az bellek kullandığını ve tarayıcının özellikle sekmeler arasında hızlıca gezinen kullanıcılar için tasarlandığını söylüyor.

Tarayıcının koduna 700’den fazla kişi katkıda bulundu

Tarayıcının kullanıcı arayüzünde de birtakım değişiklikler görülüyor. Kullanıcılar yeni temaları, sekme tasarımını ve menü seçeneklerini kolayca fark edecektir. Mozilla, Firefox’un açık kaynak proje olduğunu ve dünya genelinde 700’den fazla insanın Quantum’u oluşturmak için yazılan kodlara katkıda bulunduğunu söylüyor. Quantum’daki yeniliklerden biri de Mozilla’nın Şubat ayında satın aldığı, istenen içeriği daha sonra incelemek üzere kaydetmeyi sağlayarak kişisel bir okuma listesi hazırlayan Pocket eklentisi. Kullanıcı Quantum’da her bir yeni sekme açışında üç adet Pocket okuma tavsiyesi alacak. Bu tavsiyeler Pocket kullanıcılarının kaydettiği milyonlarca içerik arasından seçilerek sunuluyor.

Kaynak: Business Insider

Mozilla, Firefox tarayıcısının yenilenen versiyonu Firefox Quantum’u hizmete sundu. Mozilla Pazarlama Kurulu Başkanı Jascha Kaykas-Wolff’un açıklamasına göre, Firefox Quantum altı yıllık ar-ge ve bir buçuk yıllık mühendislik çalışmalarının sonucu olarak ortaya çıktı. Firefox Quantum’un getirdiği en büyük yeniliklerden biri, altı ay önce çıkan Firefox sürümünden iki kat daha hızlı çalışması. Mozilla mühendisleri süreç esnasında 7 milyondan fazla kod satırı üzerinde çalışarak tarayıcıya yeni özellikler kazandırdı. Mozilla, Quantum’un Google Chrome’a göre yüzde 30 daha az bellek kullandığını söylüyor. Tarayıcının kullanıcı arayüzünde de birtakım değişiklikler yapılarak yeni temalar ve menü seçenekleri eklendi. Tarayıcıdaki yeniliklerden biri de Mozilla’nın Şubat ayında satın aldığı, istenen içeriği daha sonra incelemek üzere kaydetmeyi sağlayarak kişisel bir okuma listesi hazırlayan Pocket eklentisi. Kullanıcı Quantum’da her bir yeni sekme açışında üç adet Pocket okuma tavsiyesi alacak. Bu tavsiyeler Pocket kullanıcılarının kaydettiği milyonlarca içerik arasından seçilerek sunuluyor.Yorumunuz: