Mozilla Pocket’ı satın alıyor

Firefox web tarayıcısının üreticisi Mozilla, 'daha sonra okuma' servisi Pocket'ı satın alıyor. Pocket, artık Mozilla bünyesinde çalışmalarına devam edecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Firefox web tarayıcısının üreticisi Mozilla, ‘daha sonra okuma’ servisi Pocket‘ı satın alıyor. Mozilla tarafından “ilk stratejik satın alma” olarak tanımlanan Pocket, artık Mozilla’nın bir yan ürünü olarak çalışmalarına devam edecek. Pocket’ın kurucusu Nate Weiner ve 25 çalışanı, yine şirketin başında olacak.

Geçmişte ‘Read It Later’ adıyla bilinen Pocket, kullanıcıların makaleleri, videoları ya da diğer içerikleri, daha sonra web’de veya mobil cihazlarda okumak ya da izlemek için kaydetmesini sağlıyor. Özellikle uçakta ya da metroda, internet erişimi yokken içerikleri görüntüleyebilmek için ideal bir yöntem.

10 milyon kullanıcısı var

2007’de kurulan Pocket’ın şu anda aylık 10 milyon aktif kullanıcısı bulunuyor. Bu kötü bir rakam olmasa da, bu hizmetin hala belirli bir kesime hitap ettiği anlamına geliyor. Özellikle Facebook ve Apple gibi büyük şirketlerin kullanıcılarına ‘okuma listesi’ gibi özellikler sunduğu göz önünde bulundurulduğunda, gelecekte Pocket’ın kullanıcı rakamlarının artması daha zor olabilir.

Geçtiğimiz Ağustos ayında Pinterest, Pocket’ın en büyük rakiplerinden Instapaper’ı satın almıştı. Pocket 2015’te, 7 milyon Dolar’ı Ashton Kutcher’ın A-Grade Investments adlı yatırım fonu, New Enterprise Associates ve Axel Springer‘dan olmak üzere toplam 14,5 milyon Dolar yatırım toplamıştı.

Kaynak: Recode

Firefox web tarayıcısının üreticisi Mozilla, 'daha sonra okuma' servisi Pocket'ı satın alıyor. Mozilla tarafından "ilk stratejik satın alma" olarak tanımlanan Pocket, artık Mozilla'nın bir yan ürünü olarak çalışmalarına devam edecek. Pocket'ın kurucusu Nate Weiner ve 25 çalışanı, yine şirketin başında olacak. Geçmişte 'Read It Later' adıyla bilinen Pocket, kullanıcıların makaleleri, videoları ya da diğer içerikleri, daha sonra web'de veya mobil cihazlarda okumak ya da izlemek için kaydetmesini sağlıyor. 2007'de kurulan Pocket'ın şu anda aylık 10 milyon aktif kullanıcısı bulunuyor.

3 Yorum

  • Severek kullanıyorum, umarim köklü bir değişiklik olmaz. Bir suredir Firefox ve Mozilla’dan kopuk yasiyorum ama sonuçta Netscape’e güvenmek lazım degil mi? :D –eyvah, çok mu eskiye gittim :)

  • Pocket kullanım kolaylığı ve işlevselliği ile gayet başarılı bir uygulama. Hali hazırda Firefox entegrasyonu gayet başarılı ve Mozilla ile çok daha iyi olacağına, kullanım oranının artacağına inanıyorum.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği