Pocket, Google’ı haber platformuna çevirdi

'Sonra oku' uygulaması Pocket, kendi kullanıcıları için Google'ın ana sayfasına üç popüler haber yerleştirdi. Google'ın bunda payı olup olmadığı bilinmiyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Google ve Facebook son yıllarda dev medya şirketlerine dönüştü. Her iki şirket de tüketicileri kendi platformunda tutmak için haber ve video şirketleri ile anlaşmalar imzaladı.

Şimdi ise ‘sonra oku’ uygulaması Pocket, Google’ın ana sayfasına, en çok okunan haberleri yerleştiriyor. Bu haberleri seçerken Google’ın trendler özelliğinden yararlanan uygulama, ana sayfadaki arama çubuğunun hemen altına üç adet popüler haber yerleştiriyor.

Facebook çok tepki almıştı

En çok okunan haberleri listelemek, Facebook’un son dönemde uygulamaya koyduğu bir özellik. Hatta bu haberlerin tarafsız olmadığı konusunda geniş çaplı bir tartışma ortaya çıkmıştı. Facebook önce haberlerin tarafsız olduğunu savunmuş daha sonra da tüm editör ekibini işten çıkarmıştı.

Google’ın katkısı doğrulanmadı

Google’ın ana sayfasındaki düzenlemede Google’ın payı olup olmadığı bilinmiyor. Yayın hayatına başladığı tarihten bu yana, ana sayfasını mümkün olduğunca sade tutmaya çalışan Google’ın birden buraya üç tane haber yerleştirmesi çok muhtemel görünmüyor. Bu özellik Pocket’tan bağımsız olarak Google’a eklense bile büyük ihtimalle kullanıcılara, dilediğinde klasik görünüme dönme seçeneği sunulacaktır.

Pocket’ın uygulaması şu şekilde görünüyor:

screen-shot-2016-09-02-at-8-58-23-am

Görüldüğü gibi haberlerin alt kısmında Google’da en çok aranan ifadeler bulunuyor. Eğer ‘view more stories’ (daha fazla haber göster) butonuna tıklarsanız bu link sizi Pocket’ta popüler olan diğer haberlerin bulunduğu bir sayfaya gönderiyor.

Haberler şimdilik sadece Pocket kullanıcılarında görünüyor. Google ve Pocket henüz bu uygulama ile ilgili olarak bir açıklama yapmazken, Verge editörü Dan Seifert, bu özelliğin arkasında Pocket’ın bulunduğunu, Google’ın bu uygulamada bir payının olmadığını söylüyor.

https://twitter.com/dcseifert/status/771727686083440640

Google’ın bu uygulamanın popülerliğine göre benzer bir uygulamayı kendi bünyesi çerçevesinde gerçekleştirmesi ve bu alanda Facebook’a rakip olması da mümkün.

Kaynak: Fortune

Popüler içerik kaydetme uygulaması Pocket, geçtiğimiz günlerde kendi kullanıcıları için Google'ın ana sayfasını değiştirdi. Arama çubuğunun altına üç adet popüler haber yerleştiren uygulama, böylece Google'ı bir haber platformuna çevirdi. Google'ın bu uygulamayla bağlantısı olup olmadığı bilinmiyor. Ancak Google'ın sadeliğiyle bilinen ana sayfasında böyle bir uygulamaya gidilmesi çok muhtemel görünmüyor.

1 Yorum

  • Şöyle söyleyeyim; interneti yoğun kullansa da bir son kullanıcının bu yazıyı anlama ihtimali çok düşük. Özensiz ve karmaşık. Google kendi ana sayfasını değiştirmiş gibi anlatıyor. Bi garip

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği