Murdoch’tan Facebook’a ‘içeriğe para ödeyin’ çağrısı

ABD merkezli News Corporation şirketinin yöneticisi Rupert Murdoch, Facebook ve Google gibi oluşumların platformlarına değer katan haber kaynaklarına ödeme yapması gerektiğine dikkat çekti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Yayımcılık devi News Corporation‘ın Yönetim Kurulu Başkanı Rupert Murdoch, dün yaptığı bir açıklamada, medya kuruluşları ile sosyal medya platformu sahibi olan teknoloji şirketleri arasında yeni anlaşmalar yapılması gerektiğine işaret etti. Murdoch, haber kaynaklarının Facebook ve Google gibi oluşumlara sağladıkları değer karşılığında para almaları gerektiğini düşünüyor.

Murdoch’a göre Facebook ve Google tıpkı kablolu yayın ve uydu yayını için ödenen ücretlerde olduğu gibi bir süreç izleyerek yayımcılara para ödemeli. Aslında Murdoch, çevrimiçi reklamcılık sektöründe aslan payını elinde bulunduran Facebook ve Google’ın medya şirketi olarak sınıflandırılarak işin içinden sıyrılmalarına rağmen gazetecilik sektöründe de çok büyük bir payı olduğu konusunda haklı. Google Murdoch’ın çağrısına pek itiraz etmese de olay özellikle Facebook açısından sorunlu görünüyor. Mark Zuckerberg 2017’nin büyük çoğunluğunu Batı demokrasilerinin işleyişiyle, kullanıcılarının ruhsal ve duygusal sağlığıyla ve şirketin sahte haberlerin yayılımındaki rolüyle uğraşarak harcadı. Facebook yakın zamanda yaptığı bir açıklamayla Haber Kaynağı algoritmasını değiştireceğini, böylece aile ve arkadaşlar arasındaki gönderileri Facebook algoritmasıyla oynamaya çalışabilecek haber kaynaklarına göre daha ön planda tutmaya çalışacağını söyledi. Geçtiğimiz hafta yapılan başka bir  açıklamayla ise kötü haber kaynaklarından kurtulmak için güvenilir haber kaynaklarına Facebook kullanıcılarıyla birlikte karar verileceği söylendi. Yine de Murdoch’ın teknoloji ve medya şirketleri arasında ücret anlaşması yapılması fikri daha önce eşi benzeri görülmüş bir uygulama değil.

Murdoch’ın açıklamasının tamamı şu şekilde:

Facebook ve Google kendileri için karlı ama güvenilir olmayan algoritmalar vasıtasıyla kalitesiz haber kaynaklarını popüler hale getirdi. Bir sorunu çözmenin ilk aşamasını o sorunu tanımak oluşturur. Fakat her iki şirketin de bu zamana dek aldığı düzeltici tedbirlerin ticari, sosyal açılardan ve gazetecilik açısından yetersiz olduğunu gördük. Facebook stratejisindeki son değişimin yakın takipçisi olacağız. Mark Zuckerberg’in samimi bir insan olduğuna şüphem yok fakat hala yayımcıları ve bu güçlü sosyal medya platformlarındaki siyasi ön yargılardan yılmış insanları ilgilendirmesi gereken ciddi bir şeffaflık eksikliği var. Farklı bir rota izlemenin vakti geldi. Eğer Facebook ‘güvenilir’ yayımcılar istiyorsa kablo TV şirketleri tarafından benimsenen ücretlere benzer bir model benimseyerek bu yayımcılara para ödemeli. Bu yayımcıların içerik ve haberleri sayesinde Facebook’un değerini ve bütünlüğünü artırdığı gayet açık. Fakat konu ödüllendirilmeye gelince bu hizmetlerin hak ettikleri değeri gördüğünü söylemek mümkün olmuyor. Yayımcılık ücreti Facebook’un karı üzerinde lafını etmeye değmeyecek bir etki oluştururken yayımcı ve gazeteciler açısından büyük çaplı bir etki yaratacaktır.

Kaynak: The Verge

News Corporation adlı yayımcılık devinin Yönetim Kurulu Başkanı Rupert Murdoch, Facebook ve Google gibi platformların değerini ve bütünlüğünü artıran haber kaynaklarına ödeme yapması gerektiğine dikkat çekti. Murdoch, bunun için kablo TV şirketleri tarafından benimsenen ücretlere benzer bir model oluşturulabileceğini düşünüyor.

3 Yorum

  • “Facebook güvenilir içerikler istiyorsa, kablo TV şirketleri tarafından benimsenen ücretlere benzer şekilde içerik üreticilerine ödeme yapmalı.” Murdoch. Saygın bir işadamının kalitesizlik ve değersizliğe baş kaldırışı var. Çok değerli bir tavır. Her yönden destekliyorum. Sevgiyle Kalın. 08.03.2019

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği