Facebook, güvenilir haber kaynaklarına kullanıcılarıyla karar verecek

Mark Zuckerberg
Facebook, ana sayfamızda gördüğümüz bazı haber kaynaklarının diğerlerine kıyasla daha iyi olduğuna karar verip ona göre hareket etmeye hazırlanıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Facebook, kendisinde görmeye pek de alışkın olmadığımız bir hamle yaparak ana sayfamızda gördüğümüz bazı haber kaynaklarının diğerlerine kıyasla daha iyi olduğuna karar verip ona göre hareket etmeye hazırlanıyor. Hangi kaynakların daha iyi olduğuna karar vermek için de Facebook çalışanlarına değil de kendi kullanıcılarına danışmayı tercih edecek.

Mark Zuckerberg, bu hamlenin Facebook ağındaki ‘güvenilir, bilgilendirici ve yerel haberlere’ öncelik verme çabasının bir parçası olduğunu ve konuyla ilgili daha detaylı açıklamaların yakın zamanda yapılacağını belirtti. Bu özellik sayesinde, Facebook’ta karşınıza çıkan haber kaynaklarından hangilerine öncelik verileceği belirlenecek. Kullanıcı oylarına bakan Facebook ‘geniş ölçüde güvenilir bulunan’ kaynakları ‘ödüllendirecek’.

Yeni yayımcılar için kötü haber

Zuckerberg yakın zamanda yazdığı bir blog yazısında “Bu konuda başa çıkmamız gereken asıl mesele, bu kadar farklı fikrin olduğu bir dünyada yaygın şekilde güvenilen haber kaynaklarının hangisi olduğuna karar vermek. Bu kararı bizim vermemiz gerekiyor ama bu durumdan pek de memnun değiliz. Halihazırda süren kalite anketlerimizin bir parçası olarak kullanıcılara bir haber kaynağının adını sorup o kaynağı bilip bilmediklerini, biliyorlarsa da güvenip güvenmediklerini öğreneceğiz. Bazı kuruluşlar kendi takipçileri tarafından güvenilir olarak tanımlanırken bazıları ise kendilerini direkt olarak bilmeyen, başkalarından duyduğu şekliyle ‘güvenen’ kişiler tarafından destekleniyor. Sorulan haber kaynağını bilmeyen kişileri göz ardı edip haber kaynağını bilen ve güvenen kişilerden elde edilen sağlam verilerle yolumuza devam edeceğiz.” dedi.

Bu fikir sabit haber kaynaklarından bilgi edinmekten hoşlananlar için kulağa mantıklı gelebilir. Farklı farklı haber kaynaklarını gözden geçirmeyi sevenler içinse pek iyi bir seçenek değil. Hele de birkaç dijital şirketin egemenliği altına aldığı medya dünyasında kendine bir yer edinmeye çalışan yeni bir yayımcıysanız bu sizin için son derece kötü bir haber.

Kaynak: Recode

Facebook, ana sayfamızda gördüğümüz bazı haber kaynaklarının diğerlerine kıyasla daha iyi olduğuna karar verip ona göre hareket etmeye hazırlanıyor. Hangi kaynakların daha iyi olduğuna karar vermek için de Facebook çalışanlarına değil de kendi kullanıcılarına danışmayı tercih edecek. Zuckerberg, konuyla ilgili olarak "Halihazırda süren kalite anketlerimizin bir parçası olarak kullanıcılara bir haber kaynağının adını sorup o kaynağı bilip bilmediklerini, biliyorlarsa da güvenip güvenmediklerini öğreneceğiz. Bazı kuruluşlar kendi takipçileri tarafından güvenilir olarak tanımlanırken bazıları ise kendilerini direkt olarak bilmeyen, başkalarından duyduğu şekliyle 'güvenen' kişiler tarafından destekleniyor. Sorulan haber kaynağını bilmeyen kişileri göz ardı edip haber kaynağını bilen ve güvenen kişilerden elde edilen sağlam verilerle yolumuza devam edeceğiz." dedi.

4 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği