Facebook, platformda haber üretenlere para ödeyebilir

Facebook, platform üzerinde haberler için ayrı bir alan ayırarak burada paylaşım yapan şirketlere para ödemeyi düşünüyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Facebook Inc. CEO’su Mark Zuckerberg, şirketinin sosyal medya sitesinde haberler için ayrı bir sekme hazırlanacağını ve burada kaliteli içerik sunacak yayımcılara ödeme yapılabileceğini duyurdu. Zuckerberg geçtiğimiz yıl yaptığı açıklamada ana sayfanın aile ve arkadaşların yaptığı paylaşımlara odaklanacağını söylemişti. Şimdi şirketin önceliklerinin değiştiğini söylemek mümkün. Zuckerberg, kaliteli haber içeriği sayesinde Facebook kullanıcılarının daha bilgili kararlar alabileceğini söylüyor.

Zuckerberg “İnsanların güvenilir haberler almasına ve tüm dünyada habercilerin bu önemli işlerini yapabilmeleri için çözümler üretmesine yardımcı olmak benim için önemlidir” şeklinde konuştu.

AB’nin yeni kanununa hazırlık olabilir

Zuckerberg bu yorumları Avrupa’daki en büyük yayımcı Axel Springer SE’nin CEO’su Mathias Doepfner ile gerçekleştirdiği bir konuşmada yaptı. Sosyal medya liderinin bu konuyu öncelikleri arasına almasının başka sebepleri de olabilir. Avrupa Birliğinin yeni telif hakkı kanunları neticesinde sosyal medya sitelerinin haberlerini, şarkılarını ve videolarını yayınladığı içerik üreticilerine ve yayımcılara ödeme yapması gerekiyor.

Geçtiğimiz 10 yıl içinde Facebook’un ana sayfa algoritması duyguları ve paylaşımı tetikleyen içerikleri ön plana çıkaracak şekilde ayarlandı. Bu durum haber endüstrisinde tuzak başlıkların ve yalan bilgilerin yayılmasına ve yerel haber üreticilerinin istedikleri ölçeğe ulaşamamasına sebep oldu. Şimdi Facebook bu hasarı, ürününde değişiklikler yaparak ve üçüncü parti veri teyit şirketleri ve yerel haber grupları ile iş birliği yaparak düzeltmeye çalışıyor.

Yeni bir fikir değil

Facebook’un yayımcılara, yaptıkları haberler için ödeme yapması fikri uzun zamandır medya yöneticilerinin bir hayaliydi. News Corp. CEO’su Robert Thomson tıpkı kablolu televizyon yayıncılarının televizyon kanallarına para ödemesi gibi Facebook’un da yayımcılara para ödemesi gerektiğini savunmuştu. BuzzFeed kurucusu Jonah Peretti de Facebook’un Haber Akışı’ndan elde ettiği gelirin daha fazlasını medya şirketleri ile paylaşması gerektiğini söylemişti.

Thomson, Pazartesi günü yaptığı açıklamada “Mark’ın bu sözleri umarım elle tutulur adımlarla desteklenir ve yeni iş modeli kaliteli haberciliğe hak ettiği değeri verir.” diye konuştu.

Kaynak: Bloomberg

Facebook Inc. CEO'su Mark Zuckerberg, şirketinin sosyal medya sitesinde haberler için ayrı bir sekme hazırlanacağını ve burada kaliteli içerik sunacak yayımcılara ödeme yapılabileceğini duyurdu. Zuckerberg geçtiğimiz yıl yaptığı açıklamada ana sayfanın aile ve arkadaşların yaptığı paylaşımlara odaklanacağını söylemişti. Şimdi şirketin önceliklerinin değiştiğini söylemek mümkün. Zuckerberg, kaliteli haber içeriği sayesinde Facebook kullanıcılarının daha bilgili kararlar alabileceğini söylüyor. Zuckerberg "İnsanların güvenilir haberler almasına ve tüm dünyada habercilerin bu önemli işlerini yapabilmeleri için çözümler üretmesine yardımcı olmak benim için önemlidir" şeklinde konuştu.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği