Facebook yerel haberleri öne çıkaracak

Mark Zuckerberg, artık kullanıcılara daha fazla yerel haber göstereceklerini açıkladı. Özellik ilk başta ABD’de, sonra da diğer ülkelerde uygulanacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Facebook, siz talep etseniz de etmeseniz de Haber Kaynağı’nda daha fazla yerel haber göstereceğini açıkladı.

Konuyla ilgili bir gönderi paylaşan Mark Zuckerberg “Bugünden itibaren şehriniz veya kasabanızla ilgili daha fazla haber göstermeye başlayacağız.” dedi.

Zuckerberg böyle bir karar almasında geçtiğimiz yıl ABD’de gerçekleştirdiği ziyaretlerin de etkisi olduğunu söylüyor:

“Birçok insan anlaşmazlık yaratan konulardan ziyade somut yerel haberlere daha fazla yer verip veremeyeceğimizi sordu. Böylece birlikte daha ileriye gidebileceğimize inandıklarını belirttiler.”

Başlangıçta sadece ABD’yi kapsayacak

Bu açıklamayla birlikte Facebook son bir ayda üçüncü kez Haber Kaynağı’nda değişiklik yapacağını açıklamış oldu. Facebook, belirli bir coğrafi bölgedeki okuyucu tıklamalarına bakarak yerel yayımcıları tespit edeceğini söylüyor. Bu durum teoride okuyucuları genellikle New York City bölgesinde bulunan New York Times gibi ulusal yayımcıları da kapsayabilir fakat hamlenin amacının daha ziyade yerel ve bölgesel yayımcıları öne çıkarmak olduğu belirtildi. Öncelikle ABD merkezli yayımcılarla işe başlayıp daha sonra diğer ülkelere geçeceğini söyleyen Facebook, belirli bir içerik türüne yoğunlaşılmayacağını, geleneksel haberlerin ötesinde yerel spor, sanat ve insanların ilgisini çekebilecek her tür haberin öne çıkarılacağını söylüyor.

Facebook’un bu hamlesinin yerel yayımcılar için büyük bir fark yaratacağını söylemek zor zira yerel haber şirketlerini zor duruma sokan asıl sorunlar çözülmüş olmayacak. Yine de bilinirlik kazanmak hem yayımcılar hem okuyucular açısından kötü bir şey değil. Facebook geçtiğimiz ay da yerel haber girişimleri için adım atacağını söyleyerek ABD’deki altı şehirde bulunan yerel habercilere özel ‘Today In’ özelliğini denediğini açıklamıştı.

Kaynak: Recode

Mark Zuckerberg, geçtiğimiz yıl ABD’de gerçekleştirdiği ziyaretler sırasında pek çok insanın kendisine “Anlaşmazlık yaratan konulardan ziyade daha somut yerel haberlere yer veremez misiniz?” tarzı sorular yönelttiğini, bu yüzden artık Facebook Haber Kaynağı’nda yerel haberlere daha fazla yer vereceklerini söyledi. Hamlenin amacının yerel ve bölgesel yayımcıları öne çıkarmak olduğunun altını çizen Facebook belirli bir coğrafi bölgedeki okuyucu tıklamalarına bakarak yerel yayımcıları tespit edecek. Tek bir içerik türüne yoğunlaşılmayacağı, insanların ilgisini çekebilecek her tür haberin öne çıkarılacağı da paylaşılan bilgiler arasında. Özellik öncelikle ABD’de daha sonra diğer ülkelerde uygulanacak.Yorumunuz: