Facebook ile ‘doğrudan demokrasi’

Facebook, Town Hall (Belediye Binası) adında bir özelliği kullanıma sundu. Özelliğin amacı kullanıcıların, yerel yöneticilere siteden ulaşmasını sağlamak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Hoşumuza gitse de gitmese de Facebook’un siyaset üzerinde bir etkisi var. Sosyal ağ, ABD Başkanı Donald Trump’ın seçimlerde başarılı olmasında önemli bir rol oynadı. Her ne kadar Mark Zuckerberg bu etkiyi azaltmaya çalışsa da sitede yer alan yalan haberlerin yükselişi, insanların görüşlerinin etkilenmesine sebep oluyor.

Yakın dönemde, Zuckerberg de artık Facebook’un siyaset üzerindeki etkisini kabul etmeye başladı ve pazartesi günü Facebook bu alanda şimdiye kadarki en etkili özelliğini kullanıma sundu. Şimdilik sadece ABD’li kullanıcılara sunulan özelliğin adı Town Hall (Belediye Binası); amacı ise Facebook kullanıcılarının, yerel yöneticilere site üzerinden ulaşmasını sağlamak.

Sistem şu şekilde işliyor:

  1. Kullanıcılar Facebook uygulamasından Ayarlar sayfasına giderek ‘Town Hall’ sekmesini buluyor ya da masaüstünden facebook.com/townhall adresine gidiyor. 
  2. Kullanıcı adresini girerek, kendi bölgesini temsil eden siyasilerin listesine ulaşıyor
  3. Bu listeden, yerel temsilcileri takip etmek ya da temsilcilerle iletişime geçmek mümkün. 
  4. Facebook kullanıcılara siyasileri arama, mesaj atma ya da sayfalarına gitme imkanı sunuyor. Gönderilen mesajlar Facebook Messenger üzerinden iletiliyor.

Siyasiler parmaklarınızın ucunda

Bu yeni özellik, vatandaşların herhangi bir konuda endişelerini bildirmek istediklerinde temsilcilerine sadece birkaç tık uzakta olması anlamına geliyor. Facebook’un bu hamlesi, Zuckerberg’in sivil etkileşimi artırma planları ile de uyumluluk gösteriyor. Hatta Zuckerberg, bu amaç doğrultusunda 2017 yılını, yurt dışı seyahatleri yerine, ABD’nin tüm eyaletlerini tek tek gezerek geçirmeyi planlıyor.

Yeni özellik, Facebook’un Haber Kaynağı’na da entegre olarak çalışıyor. Eğer bir yerel temsilcinin gönderisiyle etkileşime geçerseniz (ifade bırakma ya da yorum yazma gibi) Facebook size o temsilciyle iletişim kurma yöntemlerini sunuyor.

Facebook ayrıca pazartesi günü yaptığı açıklamada, yerel seçimler için de hatırlatmada bulunacağını açıkladı. Böylece seçimlerde tüm vatandaşların oy kullanması ve görüşünü ifade etmesi hedefleniyor. Facebook geçtiğimiz yılki başkanlık seçimleri öncesinde de ABD vatandaşlarına oy pusulalarında neler olduğunu ve adayların hangi konuları desteklediklerini açıklayan bir özelliği kullanıma sunmuştu.

Kaynak: Mashable

Hoşumuza gitse de gitmese de Facebook'un siyaset üzerinde bir etkisi var. Her ne kadar Mark Zuckerberg bu etkiyi azaltmaya çalışsa da sitede yer alan yalan haberlerin yükselişi, insanların görüşlerinin etkilenmesine sebep oluyor. Yakın dönemde, Zuckerberg de artık Facebook'un siyaset üzerindeki etkisini kabul etmeye başladı ve pazartesi günü Facebook bu alanda şimdiye kadarki en etkili özelliğini kullanıma sundu. Şimdilik sadece ABD'li kullanıcılara sunulan özelliğin adı Town Hall (Belediye Binası); amacı ise Facebook kullanıcılarının, yerel yöneticilere site üzerinden ulaşmasını sağlamak.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği