Chrome, Windows’ta virüs temizliği yapacak

Google Chrome'un Cleanup uzantısı artık Windows kullanıcılarının bilgisayarlarına bulaşan istenmeyen yazılımları tespit edip temizleyebiliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Internette gezinirken aslında sürekli tehdit altındayız. Milyonlarca web sitesi, bilgisayarımıza zararlı içerikler yüklemek için hazırda bekliyor. Bu içerikler işletim sistemi, antivirüs programları ya da web tarayıcıları tarafından engellenmeye çalışılıyor. Ancak alınan önlemlere rağmen bazı kötü amaçlı yazılımların bilgisayara bulaşması engellenemiyor.

Google Chrome, kullanıcılarını bu tarz tehlikelerden korumak için bazı uygulamalar sunuyor. Örneğin ‘Güvenli Gezinti’ (Safe Browsing) özelliği her gün milyonlarca kullanıcıyı şüpheli sitelere karşı uyarıyor. Google yeni yaptığı açıklamada, Chrome’un artık Windows kullanıcılarının bilgisayarlarına bulaşan istenmeyen yazılımları da temizleyeceği belirtildi.

Antivirüs programı gibi çalışacak

Chrome Cleanup, kullanıcıların bilgisayarına izinsizce yüklenen yazılımları tespit edip silecek. Bazen internetten indirdiğiniz ve bilgisayarınıza kurduğunuz programlar, yanında reklam içerikli diğer programları da yükleyebiliyor. Chrome’un Cleanup özelliği sayesinde artık kullanıcılar yüklenmek istenen ekstra uygulamalara karşı uyarılacak. Farkına varılmadan yüklenen uygulamalar ise Chrome Cleanup ile silindikten sonra, uygulamanın değiştirdiği Chrome ayarları eski haline getirilecek.

Eskiden de kullanılabilen Chrome Cleanup, yeni özellikleri ve daha basit tasarımıyla artık daha fazla kişiye daha kolay şekilde hizmet vermek istiyor. Zararlı yazılım tespit etme ve silme teknolojisini geliştiren Google bu işlem için bilişim güvenliği şirketi ESET ile iş birliği halinde çalıştı.

Yeni Chrome Cleanup kullanıcıların hizmetine sunuldu.

Kaynak: Google Blog

Google'ın yeni yaptığı açıklamada, Chrome'un artık Windows kullanıcılarının bilgisayarlarına bulaşan istenmeyen yazılımları temizleyeceği belirtildi. Chrome Cleanup, kullanıcıların bilgisayarına izinsizce yüklenen yazılımları tespit edip silecek. Bazen internetten indirdiğiniz ve bilgisayarınıza kurduğunuz programlar, yanında reklam içerikli diğer programları da yükleyebiliyor. Chrome'un Cleanup özelliği sayesinde artık kullanıcılar yüklenmek istenen ekstra uygulamalara karşı uyarılacak. Gözden kaçan uygulamalar ise tespit edilip silinecek ve bu uygulamaların ayarlarda yaptığı değişiklikler eski haline döndürülecek.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği