Tarayıcılar The Pirate Bay’i engelledi

En popüler web tarayıcıları Chrome, Firefox ve Safari, ünlü torrent sitesi The Pirate Bay’in güvenli olmadığına dair kullanıcılarını uyardı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Ünlü torrent sitesi The Pirate Bay, Google Chrome, Mozilla Firefox ve Safari tarafından, zararlı içerik bulundurduğu sebebiyle engellendi. Siteye girmek isteyenler kırmızı bir uyarı ekranında “Bu internet sitesi bilgisayarınıza zararlı içerik yüklenmesine ya da kimlik bilgilerinizin çalınmasına sebep olabilir” şeklinde bir yazı ile karşılaştı.

Konu ile ilgili açıklama yapan The Pirate Bay yöneticileri “Bazen içerik üretenler siteye zararlı içerikler yükleyebiliyor. Kısa sürede bu zararlı içerikleri temizleyip sitenin tekrar tarayıcılar tarafından güvenli olarak algılanmasını sağlayacağız” diye konuştu. Bu açıklamanın üzerinden 24 saat geçmede sitenin girişindeki uyarının Google tarafından kaldırıldığı görüldü. Siteye girenler şu anda aynı uyarıyla karşılaşmıyor. Uyarı çıktığı sırada da site tamamen engellenmiş durumda değildi. Siteye güvenen kullanıcılar uyarıyı yok sayıp siteye devam edebiliyordu.

Benzer bir uyarı geçtiğimiz Ekim ayında ve daha sonra da Nisan ayında, bir başka popüler torrent sitesi Kickass Torrents‘te de görülmüştü. Bu uyarılar da sitenin gereken önlemleri almasının ardından kısa sürede kaldırılmıştı.

Temkinli olmak gerekiyor

Google güvenli gezinti ayarlarını geçtiğimiz Şubat ayında yenilemiş ve bu alanda aldığı önlemleri artırmıştı. Bu engellemeler yeni düzenlemenin bir sonucu olarak karşımıza çıkıyor. Ancak şunu da göz önünde bulundurmak lazım, torrent sitelerinden indirilen içerikler hiçbir zaman tamamen güvenli olarak adlandırılamaz. Bu sitelerde pek çok zararlı içeriğin bulunduğu ve yanlış bir kaç tıklama ile bilgisayara virüs bulaşma ihtimalinin bulunduğu bilinmeli.

The Pirate Bay’e gelen uyarının sebebinin yanlış yönlendirici reklamlar olduğu belirtiliyor. Bunun önüne geçmek için kullanıcıların bu tarz sitelere girerken reklam önleyici eklentiler kullanması ve bu sitelerin yönlendirmesiyle kişisel bilgilerin verilmemesi tavsiye ediliyor.

Çoğu torrent sitesine, zararlı ve müstehcen içeriklere yer verdiği gerekçesiyle ülkemizden direkt olarak erişim sağlanamıyor.

Torrent sitesi The Pirate Bay, popüler internet tarayıcıları tarafından zararlı içerik ve reklam bulundurduğu için engellendi. Siteye erişmek isteyenler, bu sitenin zararlı olduğuna dair bir uyarı ekranı ile karşılandı. The Pirate Bay’in zararlı reklamları ve içerikleri siteden kaldırmasının ardından uyarı ekranı kaldırıldı.Yorumunuz: