Kickass Torrents sitesi kapatıldı

Dünyanın en popüler dosya paylaşım sitesi Kickass Torrents'in sahibi Polonya'da yakalandı. Sitenin içeriğine erişim sağlanamıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Kickass Torrents (KAT) adlı popüler dosya paylaşım sitesinin sahibi olduğu iddia edilen Ukraynalı Artem Vaulin, Polonya’da ele geçirildi. Polonya polisi Vaulin’i ABD mahkemelerinin telif hakkı ihlali ve kara para aklamaya teşebbüs suçlamaları üzerine yakaladı.

Illinois Savcılığı’ndan yayınlanan rapora göre 30 yaşındaki Vaulin Çarşamba günü Polonya’da ele geçirildi. ABD şüphelinin Birleşik Devletler topraklarına gönderilmesini talep etmeye hazırlanıyor.

ABD federal mahkemesi tarafından alınan kararda mahkeme Vaulin’i bir kez telif hakkı ihlaline teşebbüs, bir kez kara para aklamaya teşebbüs ve iki kez telif hakkı ihlali yapmakla suçluyor. Tutuklama haberi Kickass Torrents sitesinin teknik problemler yaşamasının ardından geldi. Bu sorunların ABD polisi sebebiyle olup olmadığı bilinmiyor.

Gelişmeler sitenin resmi blogundan da doğrulandı.

En popüler torrent sitesi

Alexa’ya göre Kickass Torrents bugüne kadar dünyanın en popüler torrent paylaşım sitesiydi. Bu alandaki bir diğer büyük oyuncu The Pirate Bay bile Kickass Torrents’in rakamlarına erişemiyordu (ancak bugünden sonra bu durum değişebilir).

Artem Vaulin bugün dünyanın en fazla ziyaret edilen yasa dışı dosya paylaşımı sitesini yönetmek ve 1 milyar doların üzerinde değeri olan telifli içeriği kanuna aykırı olarak paylaşmakla suçlanmaktadır. Kanundan kaçmak için başka ülkelerde bulunan sunucuları kullandığı ifade edilen Vaulin, kendisine yöneltilen davalardan kurtulmak amacıyla bu sunucuların yerlerini sürekli değiştirmiştir.
(ABD Adalet Bakanlığı’ndan Leslie Cadwell)

Mahkemenin metnine göre Vaulin sanal ortamda kullandığı “tirm” kod adıyla KAT’in orijinal websitesini tasarladı ve sitenin çalışmalarını düzenledi. Daha sonra ise Ukrayna’da kurduğu hayali şirket Cryptoneat adıyla KAT’i yönetmeye devam etti.

Değeri 54 milyon dolar

ABD savcıları, 28 dilde hizmet veren KAT’in yaklaşık 54 milyon dolar değeri olduğunu ve yıllık 12,5 ila 22,3 milyon dolar arasında reklam geliri sağladığını düşünüyor. Site yasa dışı olduğu gerekçesiyle pek çok kez isim değişikliğine gitmiş ve bir çok ülkede yasaklanmıştı. Son dönemde KAT, Hırvatistan alan adı uzantısı ile kat.cr adresinden yayın yapmaktaydı. 2 Temmuz tarihindeki son gelişmede site telif hakkı şikayetlerine karşılık olarak 1 milyon torrent dosyasını sistemden sildiğini duyurmuş ancak bu adım soruşturma sürecini değiştirmemişti.

Eğer Vaulin telif hakkı ihlali konusunda suçlu bulunursa en fazla 5 yıl hapis yatacak. Ancak kara para aklama iddialarından suçlu bulunması halinde Vaulin’i 20 yıl hapis cezası bekliyor.

Kaynak: KAT BlogBNO News

Wy3DHFA

Dünyanın en popüler dosya paylaşım sitesi Kickass Torrents'in kurucusu ve yöneticisi olduğu iddia edilen Artem Vaulin Polonya'da ele geçirildi. ABD mahkemelerince telif hakkı ihlali ve kara para aklama iddiaları ile aranan Vaulin'in ABD'ye iadesi istenecek. Vaulin eğer telif hakkı ihlali sebebi ile suçlu bulunursa 5 yıl, kara para aklama nedeniyle suçlu bulunursa 20 yıl hapis cezasına çarptırılacak.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği