ABD Kickass Torrents’in kurucusunun peşinde

KickassTorrents sitesinin kurucusu olduğu iddiasıyla ABD tarafından aranan Artem Vaulin uygun şartların sağlanmasıyla ABD'ye gönüllü olarak teslim olabilir.

Haber Özeti

Tam Sürüm

KickassTorrents (KAT) sitesinin kurucusu olduğu iddiasıyla ABD tarafından aranan Artem Vaulin şu anda Polonya’da hakkında açılan iade davasıyla uğraşıyor. Ancak Ukraynalı yazılımcının avukatlarının bu hafta Illinois Bölge Mahkemesi’ne verdiği belgelere göre, Vaulin uygun şartların sağlanması durumunda ABD’ye gönüllü olarak teslim olabilir.

Bu yılın başlarında Polonya mahkemesi Artem Vaulin’in KickassTorrents sitesi üzerinden telifli içerikleri dağıttığı için ABD’ye iade edilebileceğini belirtmişti. Savunma avukatları bu karara kısa sürede itiraz etti. O dönemde kefaletle salıverildikten sonra Varşova’da ikamet eden Vaulin bu sayede ABD’deki avukatları ile de daha kolay görüşebiliyordu.

Gönüllü teslim olabilir

İade davasına yönelik itiraz süreci hala devam ederken, uygun şartların oluşması durumunda, Vaulin kendisine yöneltilen suçlamalarla yüzleşmek için ABD’ye gönüllü bir şekilde gidebileceğini belirtiyor. Savunma avukatlarının bu hafta başında sunduğu belgelerde şu ifadelere yer verildi:

“Bay Vaulin ve ABD’deki hukuk danışmanı, ABD devleti ile konunun çözümü ya da en azından bazı alanlarda anlaşmaya varılması konusunda görüşmeler yürütmektedir. Cezaların uygun şekilde hesaplanması ve Bay Vaulin’in teslim olması halinde bir kefalet anlaşmasının ihtimali üzerine görüşülmektedir.”

Talepler net olarak bilinmiyor

Vaulin gönüllü teslim olmaya açık gibi görünse de öncelikle bazı teminatlar talep edecektir. TorrentFreak Vaulin’in talepleri konusunda savunma avukatlarından bilgi almak istedi ancak avukatlar, müzakereler devam ederken bu konuda bilgi vermek istemediklerini belirttiler.

Daha önce, Megaupload’un kurucusu Kim Dotcom ABD’de yargılanması halinde adil yargılanma ve oradaki yaşam masraflarının karşılanması gibi taleplerde bulunmuştu. ABD bu talepleri kabul etmemiş olacak ki Dotcom halen Yeni Zelanda’da yaşamını sürdürüyor.

Vaulin’in davasında ise savunma avukatları bazı suçlamaların düşürülmesini talep etmişti. Bu konuda henüz net bir karar alınmış değil. Yeni mahkeme tarihinin belirlenmesi ile birlikte, her iki taraf da mahkemeyi çeşitli konularda aydınlatma imkanına sahip olacak.

Kaynak: TorrentFreak

KickassTorrents (KAT) sitesinin kurucusu olduğu iddiasıyla ABD tarafından aranan Artem Vaulin şu anda Polonya'da hakkında açılan iade davasıyla uğraşıyor. Ancak Ukraynalı yazılımcının avukatlarının bu hafta Illinois Bölge Mahkemesi'ne verdiği belgelere göre, Vaulin uygun şartların sağlanması durumunda ABD'ye gönüllü olarak teslim olabilir.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği