Kim Dotcom ABD’ye iade ediliyor

Bir Yeni Zelanda mahkemesi, internet girişimcisi Kim Dotcom'ın, 2012'de kapatılan Megaupload adlı web sitesi sebebiyle ABD'ye iade edilmesine karar verdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bir Yeni Zelanda mahkemesi, internet girişimcisi Kim Dotcom‘ın, 2012’de FBI tarafından evine düzenlenen bir baskının ardından kapatılan Megaupload adlı web sitesiyle yol açtığı zararlar sebebiyle ABD’ye iade edilmesine karar verdi. Auckland Yüksek Mahkemesi, daha alt seviyede bir mahkemenin 2015’te aldığı kararı onayarak Dotcom’ı 13 farklı konuda suçlu buldu. Suçlamalar arasında şantaj, telif ihlali, kara para aklama ve elektronik sahtekarlık da bulunuyor. Üst mahkeme ayrıca önceki kararın pek çok konuda hatalı olduğunun da altını çizdi.

Dotcom’ın avukatı Ron Mansfield alınan kararın ‘aşırı derecede hayal kırıklığına’ sebep olduğunu belirtti ve karara itiraz edeceklerini dile getirdi. ABD’li yetkililer ise Dotcom ve diğer üç Megaupload yöneticisinin film ve müzik stüdyolarına 500 milyon Dolar’ın üzerinde zarar ettirdiğini ve insanların siteye telifli içerikleri yüklemesi için teşvikte bulunarak 175 milyon Dolar haksız kazanç elde ettiğini belirtiyor.

Telif yüzünden gönderilmiyor

Yüksek Mahkeme’nin yargıcı Murray Gilbert ise Yeni Zelanda’da, telif konusunda suçlu birini yurt dışına iade etmeyi gerektirecek herhangi bir suç bulunmadığını ancak Dotcom’ın sahtecilik suçlamaları sebebiyle ABD’ye iade edilebileceğini belirtti.

Dotcom’ın suç ortağı olduğu iddia edilen Mathias Ortman, Bram van der Kolk ve Finn Batato da ABD’ye iade edilmeye uygun bulundu. Dotcom Twitter üzerinden yaptığı açıklamada “Telif sebebiyle gönderilmiyorum. O davayı zaten kazanmıştık. Şu anda kanunun uygulanmaması gereken bir konu sebebiyle gönderiliyorum.” dedi.

Dotcom’ın avukatları, Eylül ayında yapılan itirazlarda, müvekkillerinin suç işleme amacı bulunduğuna dair yeterli delil bulunmadığını savunmuştu.

Kim Dotcom’ın yaşamı

Almanya doğumlu Kim Dotcom’ın Yeni Zelanda’da oturma izni bulunuyor ve ünlü girişimci bilgisayar yeteneklerinin dışında şaşaalı hayatıyla da biliniyor. Dotcom, lüks arabalarıyla, üzerinde ‘Tanrı’ ya da ‘Suçlu’ yazan özel plakalarıyla, keskin nişancı tüfekleriyle ve özel jetiyle verdiği pozları paylaşmayı seviyor.

2012’de Megaupload’ın kapatılması operasyonunda Dotcom’ın mansiyonu düzinelerce polis tarafından basılmış ve evde bulunan milyonlarca Dolar nakit para, lüks otomobiller, bilgisayarlar ve sanat eserlerine el konulmuştu. Dotcom varlıklarına haksız yere el konulduğu iddiasıyla senelerdir ayrı bir hukuk mücadelesi veriyor.

Kaynak: Reuters

Bir Yeni Zelanda mahkemesi, internet girişimcisi Kim Dotcom'ın, 2012'de FBI tarafından kapatılan Megaupload adlı web sitesi sebebiyle ABD'ye iade edilmesine karar verdi. Auckland Yüksek Mahkemesi, daha alt seviyede bir mahkemenin 2015'te aldığı kararı onayarak Dotcom'ı 13 farklı konuda suçlu buldu. Suçlamalar arasında şantaj, telif ihlali, kara para aklama ve elektronik sahtekarlık da bulunuyor. Üst mahkeme ayrıca önceki kararın pek çok konuda hatalı olduğunun da altını çizdi.Dotcom'ın avukatı Ron Mansfield alınan kararın 'aşırı derecede hayal kırıklığına' sebep olduğunu belirtti ve karara itiraz edeceklerini dile getirdi. ABD'li yetkililer ise Dotcom ve diğer üç Megaupload yöneticisinin film ve müzik stüdyolarına 500 milyon Dolar'ın üzerinde zarar ettirdiğini ve insanların siteye telifli içerikleri yüklemesi için teşvikte bulunarak 175 milyon Dolar haksız kazanç elde ettiğini belirtiyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği