Kim Dotcom servetinin peşinde

Megaupload adlı internet sitesinin kurucusu Kim Dotcom, el konulan servetini geri almak için mücadele veriyor. ABD ise Dotcom'ın ülkeye iadesini istiyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

2005”te kurulan ve kullanıcıların büyük boyutlu dosyaları yüklemesini ve indirmesini sağlayan Megaupload sitesinin kurucusu Kim Dotcom el koyulan servetini geri almak için mücadele veriyor. ABD’de korsan içerik dağıtımı suçlamasıyla yargılanan Dotcom bu davadan kurtulmak için online içerik konusunda daha esnek kuralları olan Yeni Zelanda’ya yerleşmişti.

Alman asıllı yazılımcı şu anda Yeni Zelanda vatandaşlığına geçmiş durumda. ABD Dotcom’ın Yeni Zelanda’dan iadesini talep etmişti. Yeni Zelanda mahkemesi Dotcom ve ortaklarının ülkede kalmak için öne sürdüğü aile ve iş gibi sebepleri inandırıcı bulmadığını açıklamış ve ABD’ye iade kararı almıştı. Ancak Dotcom bu karara itiraz etti. Bu ayın sonunda itiraz davası görüşülecek.

ABD mahkemesi: “Dotcom kaçaktır”

Bu dönemde Hong Kong ve Yeni Zelanda bankalarında, ABD mahkemesinin kararı ile el konulan servetini geri almak isteyen Dotcom, avukatı aracılığıyla ABD’de dava açmıştı. Ancak bu davada da ünlü yazılımcının ülke dışında yaşadığı için bir kaçak konumunda olduğu ve ABD’deki haklarını kullanamayacağı kararı alındı.

Bu karar üzerine tüm üst mahkemelerde haklarını arayacaklarını ifade eden Dotcom’ın avukatı Ira P Rothken, “Alınan karar ‘Siz Yeni Zelanda’da yasal yollarla kalmak isteseniz bile ABD paranıza el koyabilir’ anlamına geliyor” diyerek mahkemenin, Dotcom’ın haklarını görmezden geldiğini belirtti.

“Çocuklarımdan ayrılmayacağım”

Megaupload üzerinden bilgisayar programları, oyunlar, filmler, diziler ve albümler paylaşılmasını teşvik eden ve bu paylaşımlara ortam sağlayan Dotcom’ın film ve müzik stüdyolarına toplamda 500 milyon dolarlık zarar verdiği ve bu paylaşımlardan toplamda 175 milyon dolarlık gelir elde ettiği ifade ediliyor.

Dotcom, mahkeme kararlarının ardından attığı bir tweet’te ABD ile savaşmaktan vazgeçmeyeceğini ve hiç mücadele vermeden çocuklarından ayrılmayacağını ifade etti.

Kaynak: The Guardian

Dosya paylaşım sitesi Megaupload'u kuran ve bu platform üzerinden telifli içeriklerin paylaşılmasını sağlayan Kim Dotcom, bu dönemde kazandığı paralara ulaşmak istiyor. Ancak ABD mahkemesi, şu anda Yeni Zelanda vatandaşı olan ve bu ülkede yaşayan Dotcom'ın iadesini talep ediyor. Davalar sonuçlanmadan Dotcom'ın servetine ulaşması mümkün görünmüyor. Son görülen davalarda hem ABD mahkemesi hem de Yeni Zelanda mahkemesi ünlü yazılımcının aleyhinde karar verdi. Dotcom ve avukatı bu kararlara itiraz etti.

2 Yorum

  • 2005-2006 yılları forum yıllarıydı. Kod yazmaya başlamamızın (admin paneli ilk olarak) temelleriydi. Rapidshare ve Megaupload almış başını gidiyordu, yanlış hatırlamıyorsam ikiside alexa ilk 20 deydi. İkiside tamamen bitti, kim bilebilirdi, ah zaman nelere kadirsin…

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği