Google Chrome’a reklam engelleme özelliği eklendi

Google, kullanıcı tecrübesini iyileştirmek amacıyla Chrome tarayıcısına reklam engelleme özelliğini ekledi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Google bugün itibariyle Chrome tarayıcısına reklam engelleme özelliği ekledi. Chrome’un reklam engelleme özelliği, bazı web sitelerindeki sinir bozucu reklamları ayıklayarak web site sahiplerini bu tür reklamları kullanmaktan vazgeçirmek üzere tasarlandı. Google, Chrome’dan bütün reklamları engellemeyi planlamıyor. Sadece Daha İyi Reklamlar Koalisyonu’nun (Coalition for Better Ads) belirlediği kötü kullanım standartlarına uyan reklamlar engellenecek.

Chrome reklam filtresi bütün sayfayı kaplayan, otomatik oynatma sesi ve videosu olan ve yanıp sönen reklamları hedef alacak. Google, tam olarak hangi reklamların engelleneceği ve engelleme işlemi yapılmadan önce web site sahiplerinin nasıl bilgilendirileceği hakkında açıklama yaptı. Masaüstü versiyonda aniden beliren reklamlar, otomatik oynatılan sesli reklamlar, içerik yüklenmeden kapatmanızı engelleyen geri sayım özellikli reklamlar engellenecek. Google, mobil reklam engelleme özelliği konusunda daha katı bir tutum sergiliyor. Mobil versiyonda aniden çıkan reklamlar, içerik yüklenmeden önce gösterilen reklamlar (geri sayım özelliği olsun olmasın), otomatik oynatılan sesli video reklamları, büyük ve yanıp sönen animasyonlu reklamlar engellenecek.

Chrome Mühendislik Müdürü Chris Bentzel “Sorunlu reklam tecrübelerinin birçoğu web sitesi sahipleri tarafından kontrol ediliyor. Bu yüzden Google bu kötü reklamlarla baş etmek için üç adımlı bir yol izliyor: siteleri değerlendirmek, web sitesini durumdan haberdar etmek ve son olarak da siteye bir engel uygulanmadan önce sorunun çözülmesi için zaman vermek.” diyor.

Google, siteleri Daha İyi Reklamlar Koalisyonu standartlarına göre değerlendirerek ‘izin’ ‘uyarı’ ya da ‘başarısız’ şeklinde sınıflandırıyor. Web site sahipleri, uygulama programlama arayüzü kullanarak bu değerlendirmelere erişebilir. Ayrıca önceden ‘kötü reklamlar içeriyor’ şeklinde değerlendirilen siteler daha sonra yeniden değerlendirilebiliyor. Eğer bir sitede çok sayıda kural ihlali yapıldığı görülürse ve site sahibi Google’ın konu hakkında yaptığı uyarıları dikkate almazsa Chrome 30 gün sonra bu sitelerdeki reklamları engellemeye başlayacak.

Bilgisayardan bakıldığında reklam engelleme özelliği Chrome adres çubuğunda görünecek. Mobilden bakarken ise o sitedeki reklamların engellendiğini göstermek için sayfanın alt kısmında küçük bir uyarı görünecek. Hem bilgisayar hem mobil kullanıcılarına, reklamları otomatik olarak engellenen sitelerin reklamlarına izin verme seçeneği sunulacak. Google, reklam engelleme özelliğinin asıl amacının web sitelerini iyileştirmek olduğunu, şu ana kadar Daha İyi Reklamlar standartlarına uymayan sitelerin yüzde 42’sinin kendilerine çeki düzen verdiğini söylüyor.

Reklamlar Chrome’da engellendiği zaman ağ seviyesinde de engellenerek yüklenmemeleri sağlanacak. Chrome EasyList filtresi tarafından belirlenen URL bağlantılı reklam modellerini kullanarak siteleri kontrol edecek. Eğer bir eşleşme varsa gelen talebi engelleyecek. Chrome’un reklam engelleme özelliğinin yayımcı ve reklamcılardan büyük tepki alacağını tahmin etmek hiç de zor değil ancak eğer amaca ulaşılıp web sitesi reklam standartları iyileştirilirse işte o zaman bütün sektör için faydalı bir şey başarılmış olacak.

Kaynak: The Verge

Google, 15 Şubat itibariyle Chrome tarayıcısına reklam engelleme özelliği ekliyor. Karşımıza çıkan bütün reklamları engellemeyecek olan Chrome, bütün sayfayı kaplayan, aniden beliren, içerik yüklenmeden önce gösterilen, otomatik oynatma sesi ve videosu olan ve yanıp sönen reklamları hedef alacak. Şirket, asıl hedefin web sitelerindeki sinir bozucu reklamları engelleyerek web site sahiplerini bu tür reklamlar kullanmaktan vazgeçirmek olduğunu söyledi.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği