Google’ın reklam engelleme politikası netleşti

Google, kötü reklam deneyiminin önüne geçmek için, sitelerin reklamsız versiyonlarının ücretsiz sunulmasını sağlayan bir sistemi kullanıma soktu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

İnternet reklamlarının daha iyi olması gerektiğine ve kullanıcı deneyimini olumsuz etkileyen reklamların engellenmesi gerektiğine inandığını belirten Google, ‘Daha İyi Reklamlar Koalisyonu‘nun aldığı kararlar doğrultusunda yeni bir sistem geliştirme kararı aldığını açıkladı. Hem internet kullanıcılarına daha iyi bir deneyim sağlamak hem de içerik üreticilerinin gelir kaynaklarını engellememek için bir ortak yol bulmaya çalışan Google, şirketin en büyük gelir kaynağı olan internet reklamlarının tamamen engellenmesinin de önüne geçmek istiyor.

Yayıncılar için yeni araçlar

Yeni ‘Reklam Deneyimi Raporu‘ yayıncıların ‘Daha İyi Reklamlar Standartları‘nı anlamasını ve sitelerine uygulayabilmesini sağlıyor. Sinir bozucu reklam deneyimlerinin ekran görüntüleri ve videoları ile desteklenen rapor sorunların kolayca bulunmasını ve düzeltilmesini sağlamayı amaçlıyor. Ayrıca yayıncılara, kullanabilecekleri reklam türleri gösteriliyor.

İyi reklam deneyimi sunan yayıncıların, işleri için ödüllendirilmesini istediğini belirten Google, artık sitede reklam göstermeye alternatif olarak bağış sistemini de devreye sokacak. Böylece dileyen kullanıcılar, rahatsız edici olmayan reklamları görüntüleyebilirken, dileyenler Google Contributer aracılığıyla yayıncıya bağış yaparak siteyi tamamen reklamsız kullanabilecek.

Funding Choices (Fonlama Seçenekleri) adıyla hayata geçen sistem şu anda Kuzey Amerika, Birleşik Krallık, Almanya, Avustralya ve Yeni Zelanda’da kullanılabiliyor. Diğer ülkelerde de yıl içinde sistemin kullanıma geçmesi bekleniyor.

Standarda uymayanı Chrome cezalandıracak

Google Chrome, 2018’den itibaren, kötü deneyim sunan internet sitelerini cezalandırmaya başlayacak. Bu siteler, Daha İyi Reklamlar Standartları’na uymadıkları sürece, Google reklamları dahil hiçbir reklamı Chrome üzerinde gösteremeyecekler. Google bu uygulamayla, tüm reklamları koşulsuzca engelleyen reklam engelleme eklentilerinin kullanımının önüne geçmeyi amaçlıyor.

Kaynak: Google

İnternet reklamlarının daha iyi olması gerektiğine ve kullanıcı deneyimini olumsuz etkileyen reklamların engellenmesi gerektiğine inandığını belirten Google, ‘Daha İyi Reklamlar Koalisyonu’nun aldığı kararlar doğrultusunda yeni bir sistem geliştirme kararı aldığını açıkladı. Hem internet kullanıcılarına daha iyi bir deneyim sağlamak hem de içerik üreticilerinin gelir kaynaklarını engellememek için bir ortak yol bulmaya çalışan Google, şirketin en büyük gelir kaynağı olan internet reklamlarının tamamen engellenmesinin de önüne geçmek istiyor.Yorumunuz: