Kişiselleştirilmiş TV reklamlarının ayak sesleri

TV ağları ve sağlayıcıları, set üstü kutulardan ve dijital ağlardan gelen verilerden yararlanarak kişiye özel reklamlar sunmayı hedefliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Televizyon alanındaki en yeni trend, kullanıcı verileri sayesinde belirli haneleri hedefleyen adreslenebilir reklam uygulaması. Bu yılın sonuna kadar, ABD’deki birçok büyük TV ağı ve sağlayıcısı, ‘kişiye özel’ reklam yayınlayacak. Netflix gibi reklamsız yayın hizmetlerine karşı mücadelede bu uygulamanın izleyicilere daha iyi bir TV deneyimi sunacağı umuluyor. Ayrıca Google ve Facebook tarafından kontrol edilmeyen bir dijital reklam pazarı fırsatı da ortaya çıkmış olacak.

Geleneksel olarak, TV reklamları demografik verilere göre değil yalnızca cinsiyet ve yaşa göre satın alınabiliyor. Bu, kedi seven bir insana köpek maması için reklam sunulabileceği veya sağlıklı bir kişiye ilaç reklamı gösterilebileceği anlamına geliyor. Adreslenebilir reklamlar verilen mesajları daha alakalı hale getirmeyi amaçlıyor.

Son dönemde ABD’deki büyük yayıncılar benzer bir çaba içinde olduklarını gösterdi. NBC, yeni yayın hizmetinin birçok yeni adreslenebilir TV reklamı içereceğini söyledi. Hulu daha fazla adreslenebilir TV reklamı yayınlayabilmek için birim fiyatını düşürdü. Viacom dijital reklam destekli bir TV yayın şirketi satın aldı. AT&T, geçen yıl 85 milyar Dolar’a DirectTV’nin satın alınma kararındaki en önemli faktörlerden birinin adreslenebilir reklam oluşturma becerisi olduğunu söyledi.

İyi ve kötü yanları var

Bu reklamların iyi yanı, daha az sayıda hedef kitleye ulaştığı için daha az maliyetli olması. Böylece küçük işletmeler ulusal TV kanallarına reklam verebilir.

Öte yandan kişiselleştirilmiş reklamlar daha küçük hedefli olduğundan satılması daha zor olabilir ve bu şekilde satılması zaman alır. Kısa vadede, daha fazla kişiye ulaşan daha pahalı reklamlar satılmasından elde edilen gelire ulaşılması zor gözüküyor. Tuvalet kağıdı veya diş macunu gibi daha genel ürünlere sahip şirketler için geleneksel reklamların daha verimli olacağı düşünülüyor.

Kaynak: Axios

Televizyon alanındaki en yeni trend, kullanıcı verileri sayesine belirli haneleri hedefleyen adreslenebilir reklam uygulaması. Bu yılın sonuna kadar, ABD'deki birçok büyük TV ağı ve sağlayıcısı, 'kişiye özel' reklam yayınlayacak. Adreslenebilir reklamlar verilen mesajları daha alakalı hale getirmeyi amaçlıyor. Bu reklamların iyi yanı, daha az sayıda hedef kitleye ulaştığı için daha az maliyetli olmaları. Öte yandan daha küçük hedefli olduğundan satılması daha zor olabilir.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği