Netflix’te yorumlar gitti, reklamlar geldi

Netflix, çok fazla ön planda olmayan kullanıcı yorumu uygulamasını kaldırdığını açıkladı. Artık kullanıcılar Netflix içeriklerine yorum yazamayacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Netflix’te kullanıcı yorumu olduğunu fark etmemiş olmanız epeyce yüksek bir ihtimal ancak geçen ay yeni kaydolan kullanıcılarını bilgilendiren Netflix, kullanıcı yorumlarının yakın zamanda kaldırılacağını duyurmuştu. Şirket bu yeni özelliği yardım sayfasındaki “Netflix’te nasıl yorum yazarım?” bölümünü “Artık Netflix’te yorum yazamayacaksınız.” şeklinde güncelleyerek duyurmuş oldu.

Kullanıcı katılımına daha fazla emek harcayan Netflix, tavsiye mekanizmasını yıl boyunca yavaş yavaş değiştirdi. Şu anda kullanılan ‘aşağı parmak, yukarı parmak’ özelliği de dahil olmak üzere birçok özelliğin ardından yorum özelliği yavaşça arka plana itildi. Variety’nin haberine göre bazı kullanıcılar yorum özelliğini sonuna kadar kullansa da bu özelliğin kaldırılması çoğu kullanıcıdan olumsuz bir tepkiyle karşılanmadı.

Ücretli kullanıcılara reklam gösteriliyor

Netflix’in asıl tepki gören uygulaması ise dizilerin bölümleri arasında gösterdiği tanıtım videoları oldu. Kullanıcılara, ilgilenebilecekleri düşünülen Netflix dizi ve filmlerinin reklamlarını gösteren Netflix sosyal medya üzerinden büyük tepki çekti. Netflix’e ödeme yapmasına rağmen reklam izlemek zorunda kaldığından yakınan bazı kullanıcılar, bu tanıtım videolarını geçmenin mümkün olmadığını ifade etti.

Netflix bu uygulamanın bir test olduğunu ve kullanıcıların hangi içeriği izlemek istediklerine karar vermelerine yardımcı olmak amacıyla geliştirildiğini söyledi. Reklamların şu anda sadece Netflix’i akıllı televizyon üzerinden izleyen kullanıcılarda göründüğü belirtiliyor. Bu test uygulamasına dahil olmak istemeyen kişiler https://www.netflix.com/DoNotTest adresinden test uygulamalarını kapatabiliyor.

Kaynak: TechCrunch

Netflix, çok fazla ön planda olmayan kullanıcı yorumu uygulamasını kaldırdığını açıkladı. Artık kullanıcılar Netflix içeriklerine yorum yazamayacak. 'Aşağı parmak / yukarı parmak' yöntemiyle içeriklerin oylanması ise hala kullanılabilen bir özellik. Netflix ayrıca bazı kullanıcılarına dizi bölümleri arasında, diğer dizi ve filmleri tanıtan reklamlar göstermeye başladı. Geçilemeyen ve sesi kısılamayan bu reklamları izlemek zorunda kalan kullanıcılar sosyal medya üzerinden tepki gösterdi.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği