Reklam engelleme yüzde 30 arttı

PageFair tarafından açıklanan rakamlara göre, 2016’da reklam engelleme yazılımı kullanımı yüzde 30 oranında artarak 600 milyon cihaza ulaştı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Facebook ve Google gibi büyük internet şirketlerinin aldığı önlemlere rağmen, reklam engelleme yazılımlarının kullanımı hızla artıyor. Yeni açıklanan rakamlara göre 2016’da reklam engelleme yazılımı kullanımı yüzde 30 oranında arttı.

PageFair tarafından açıklanan rakamlara göre, toplamda [inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]internet kullanıcılarının yaklaşık yüzde 11’i, yani 600 milyon civarı cihaz, reklam engelleme yazılımı kullanıyor[/inlinetweet]. İnternet üzerinden içerik üreten çoğu sitenin en önemli gelir kaynağı olan internet reklamlarının engellenmesi, içerik üreticilerine ciddi zararlar veriyor.

Kullanıcılar haksız değil

Ancak reklam engelleme yazılımı kullanan kişilerin oldukça haklı sebepleri bulunuyor. Özellikle gelişmekte olan ülkelerde, mobil veri kullanım ücretleri oldukça yüksek olduğu için, kullanıcılar bu pahalı hizmeti reklam görsellerini yükleyerek harcamak istemiyor. Masaüstü cihazlarda reklam engelleme yazılımı kullanımının daha yaygın olarak görüldüğü ABD ve Avrupa ülkelerinde ise kullanıcılar, reklam görüntüsüyle kendilerine sunulan zararlı yazılımlardan kurtulmak için bu yöntemi kullanıyor.

Genel olarak reklam içeriklerinin bir web sayfasının sadeliğini bozduğu ve dikkat dağıtıcı olduğu da bir gerçek. Bu sebeple, içerik sitelerinin ve reklam verenlerin reklam engelleme yazılımlarıyla savaşmaya çalışmak yerine daha sade ve göze batmayan reklamlar üretmeleri daha etkili bir çözüm olabilir. Ancak amacı daha fazla kişiye ulaşmak olan reklamcıların da göze batmayan içerik üretmesi pek muhtemel gibi görünmüyor.

Artış sürecek

Bu alanda bir orta yol bulunmadığı sürece reklam engelleyici kullanımı git gide artacak. Güneydoğu Asya’da kimse mobil reklam engelleyicilerin hızla yayılmasını beklemiyordu ancak ihtiyaçlar doğrultusunda gelişen pazar bir anda çok büyüdü. Mobil reklam engelleyici kullanımının neredeyse yüzde 90’ı Asya-Pasifik bölgesinde gerçekleşiyor. Geçtiğimiz yıl 380 milyon akıllı telefon ve tablette kullanılan reklam engelleme yazılımları, bir önceki yıla göre yüzde 39’luk bir artış gösterdi. Uzmanlar benzer bir artışın çok yakında batı ülkelerinde de görüleceğini düşünüyor.

Kaynak: New York Times

PageFair tarafından açıklanan rakamlara göre, toplamda internet kullanıcılarının yaklaşık yüzde 11’i, yani 600 milyon civarı cihaz, reklam engelleme yazılımı kullanıyor. İnternet üzerinden içerik üreten çoğu sitenin en önemli gelir kaynağı olan internet reklamlarının engellenmesi, içerik üreticilerine ciddi zararlar veriyor. İnternet kullanıcıları ise zararlı yazılımların bilgisayarlarına bulaşmaması, sürekli dikkatlerinin dağılmaması ve değerli mobil verilerinin reklamlar tarafından harcanmaması için bu yazılımlara ihtiyaç duyuyor. Önümüzdeki dönemde reklam engelleyici kullanımının daha da artması bekleniyor.2 yanıt

 1. Kemal Kaya avatarı

  Ortada tam bir paradoks var. İçerik üreticilerinin yegane gelir kaynağı reklam nerdeyse. Reklamı tüketen okuyucu ise içeriklerin reklamlar arasında kaybolmasını istemiyor, ama diğer yandan içerikleri ücretli okumayı da kabul etmiyor. Benim gibi içerik üreten biri bile, özellikle ülkemiz gazetelerinin içerik kalitesizliğini ve banner reklam oranlarını görünce kullanasım geliyor nerdeyse. Kaliteli içerik ve az reklam ile uzun vadede içerik sağlayıcıları kazanır diye düşünüyorum, ama reklam verenler hep kaybedecek.

 2. Necdet Turan avatarı
  Necdet Turan

  Uzun yıllar offline medya üzerinde, sonucu soru işaretleriyle dolu hatta belirsiz hedefleri gösteren algoritmalarla reklam verene faydalar sunmaya çalıştık. Son 3 yılımı aktif online medyada bulunarak bu belirsiz sonuçları oldukça netlemişken karşımıza adblock çıktı… Bu hep vardı var olmayada devam edeceğe benziyor. Gazete okurken reklam dolu sayfayı okumadan geçmek gibi bir şey. Dahada vahimi bu programlarla ekonomiye darbe vurmaya devam ediyorlar. Evet reklam verenlerin rekabet ortamında agresif olmak istemeleri çok doğan günün sonunda kasa kazanacak açıkçası kim kaparsa durumundalar. Buda kampanyaları ne kadar fazla gösterirlerse ne kadar çok tıklatırlar ve bir o kadar ne kadar çok lead toplarlarsa tabi ki organik olması öncelikler arasında varolma savaşını kazanmış olacaklar. Açıkçası adblock yüklemek kullanıcılar için ilk etapta avantaj gibi dursada sonrasında ki indirimli fırsat kampanyalarınıda kaçırmış oluyorlar.
  Biraz kapitalist bir söylem gibi dursada son cümlem eski çalıştığım gazete yayın yönetmenlerimden birtanesinin sözü aklıma geldi;
  ”Öğrenci yıllarında sosyalist değilsen hatalısın ama büyüdüğünde iş hayatına başladığında halen kapitalist değilsen daha büyük hatalısın. Kalın sağlıcakla… NT

Yorumunuz: