Facebook reklam engellemeyi kabul etmiyor

Facebook bu hafta yayınladığı bir yazıyla reklam engelleyen kullanıcılarına da reklam göstereceğini duyurdu. Adblock Plus bu yazıya tepki gösterdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Facebook bu hafta yayınladığı bir yazıyla yeni reklam politikasını duyurdu. Yazıda dijital reklamcılığın gelişimine ve insanları rahatsız eden, içeriğin görüntülenmesini engelleyen reklamlara değinen Facebook, bu reklamları kaldırmak için ücretsiz servislerin kullanıcılardan para istemeye başlamasının mantıksız olduğunu belirtti.

Yazının genelinde kullanıcıların sorunlarını ne kadar iyi anladığından bahseden Facebook, bundan sonra reklam engelleme yazılımı kullanan kullanıcılarına da reklam göstermeye başlayacağını duyurdu. Facebook kullanıcılarının görüşleri ve kendi analizleriyle kullanıcıların ilgileneceği reklamlar göstermeye başlayacak.

Kullanıcılar reklam tercihlerini değiştirebilecek

Facebook bugüne kadar kullanıcıların site üzerindeki aktivitelerini takip ederek her kullanıcıyı belirli kategorilere dahil edip, belirli ilgi alanlarını kullanıcılarla ilişkilendirmişti. Kullanıcılara buna göre reklam gösteren Facebook artık kullanıcıların hangi konuda reklam göreceğini seçmesine izin veriyor. Facebook kullanıcıları reklam tercihleri ekranından kendileri ile ilişkilendirilmiş kategorileri ve ilgi alanlarını görüp bunları listeden çıkarabiliyor ya da yenilerini ekleyebiliyor.

Doğru bir şekilde yapıldığında reklamların hayatımızı kolaylaştırdığına inanan Facebook, kullanıcılar reklam engelleme yazılımı kullanarak bir şekilde reklam görmek istemediğini ifade etmiş olsa da platformun gelir kaynaklarını azaltmamak adına kullanıcıların tercihlerini gözardı edecek.

Adblock Plus ‘hodri meydan’ dedi

Facebook’un bu kararı, reklam engelleme uygulaması Adblock Plus’tan kısa sürede yanıt buldu. Facebook’un kararını bir meydan okuma olarak algılayan Adblock Plus “Teknoloji endüstrisinde her zaman istenmeyen mesajlar gönderenler (spammer’lar) filtrelerin etrafından dolaşmaya çalıştı. Bu kedi-fare oyunu uzun süredir devam ediyor.” diyerek Facebook’un kullanıcılarına zorla reklam göstermesini onaylamadıklarını belirtti.

Kullanıcılara, “Bu konuda fikrinizin alınmasını istemez miydiniz?” diye soran Adblock Plus, bu açıklamanın bile aslında reklam engellemenin boyutlarının istenen seviyeye ulaştığının bir işareti olduğunu belirtti. Yazının sonunda Adblock Plus mücadele için hazır olduğunu belirterek Facebook’un kullanıcıların isteği dışında reklam göstermesini engelleyeceklerini belirtti.

Facebook yayınladığı bir yazıyla kullanıcılarına reklamların aslında kullanıcıya yardımcı olabileceğini söyleyerek, reklam engelleme yazılımı kullanan kullanıcılara da reklam göstereceğini duyurdu. Bu açıklamayı bir meydan okuma olarak algılayan Adblock Plus, Facebook'un böyle bir şey yapmasını engelleyeceklerini belirtti.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği