Microsoft ve Samsung da reklam engelleyecek

Apple’ın ardından Microsoft ve Samsung da mobil cihazlarındaki web tarayıcılarında reklam gösterimini engelleyeceğini açıkladı.

Yayın tarihi:

Haber Özeti

Tam Sürüm

Apple ve Microsoft arasındaki rekabet reklam engelleme konusunda da devam ediyor. Apple kendi mobil cihazlarının işletim sistemi iOS’in 9. sürümüyle kullanıcıların reklamları engelleyebilmesini mümkün kılmıştı. Bundan 3 ay sonra Microsoft da Windows telefonlar için benzer bir filtreleme üzerine çalıştıklarını duyurmuştu.

Apple’ın geliştirdiği reklam engelleme fonksiyonu, her defasında tarayıcıda açılan ögelerin reklam olup olmadığını denetlemek yerine önceden belirlenmiş filtreler üzerinden çalışıyor. Böylece kara listeye alınmış linkler otomatik olarak engelliyor; içerikleri (yani reklamlar) yüklenmiyor. Bu ayarı aktif ettikten sonra sadece 3. parti kaynaklı reklamları değil, sayfaya gömülmüş banner reklamları da devre dışı bırakabiliyorsunuz.

Microsoft ise Apple’dan farklı olarak kişiselleştirilmiş bir reklam engelleme üzerine çalışıyor. Bu farklılık sayesinde kullanıcılar görmek isteyip istemediği reklamları seçme imkanı bulabilecekler. Microsoft’un bu farklı yazılımı belki de yeni medya tüketimini oldukça değiştirecek.

Samsung durur mu, yapıştırmış cevabı

Apple ve Microsoft cephesinde haberler böyleyken Android platformunda büyük pazar payına sahip Samsung da kendi telefonlarındaki internet tarayıcısına Apple benzeri bir özellik eklediğini açıkladı (içerik ve reklam engelleme için ayrıca bir eklenti yüklemek gerekecek). Bu doğrultuda güncellenen yeni web tarayıcısının Android Lollipop ve üstü sürümlere sahip Samsung telefonlara dağıtımı başladı. Samsung kullanıcıları reklam engelleme fonksiyonunu tarayıcılarında aktif hale getirdiklerinde sayfa yükleme sürelerini ve mobil veri tüketimini aşağıya çekebilecekler.

Web sayfalarındaki reklamları engelleme yarışında Apple ile açılan cephe genişliyor. Son haberlere göre Windows platformunda Microsoft, Android platformundaysa Samsung yeni cihazlarındaki standart web tarayıcısında reklamları engelleyecek. Kullanıcı açısından zaman ve kota tasarrufu sağlayan bu tip uygulamalar siteler için ciddi bir tehdit.Bir yanıt

Yorumunuz: