Reklamsız (ama ücretli) web tutar mı?

WIRED dergisi site ziyaretçilerinde reklam engelleme uygulamaları artınca çareyi bir ara formülde buldu: reklamsız (ama ücretli) versiyon.
  • Wired.com, ziyaretçilerinin yüzde 20’sinden fazlasının reklam engelleme yazılımı kulandığını açıkladı.
  • Yayıncılar için giderek zor bir denkleme dönüşen reklam engellemeye karşı ilk orta yol denemesi ‘ücretli ve reklamsız site’.

İstatistiklere göre WIRED dergisinin web ziyaretçilerinin beşte biri reklamların görüntülenmesini engelleyen bir eklenti kullanıyor. Web’in yeni kabusuna dönüşen bu konu Apple, Samsung ve Microsoft gibi markaların reklam engellemeyi standart olarak sunmaya başlamasıyla yayıncılar için ölümcül bir hal aldı. WIRED dergisinin önümüzdeki hafta başlatacağı deney farklı bir seçenekle ara yol bulmaya çalışacak.

Buna göre derginin sitesinde isteyen kullanıcılar için reklamsız versiyon seçeneği olacak. Böylece ziyaretçiler reklam engelleme eklentileri kullanmadan (aylık bir ücret ödeyerek) ‘reklamlardan kurtulma’ imkanına kavuşacak. Bu versiyonu tercih eden kullanıcılar reklam yerine daha fazla içerik görmüş olacak. Sitenin reklamsız versiyon için belirlediği bedel aylık 3.99 dolar.

Reklam engelleyici kullananların iki motivasyonu var: içeriğe daha hızlı ulaşmak (ki bu eklentiler sayfa açılım hızını belirgin şekilde arttırıyor) ve reklam profilleme uygulamaları tarafından takip edilmemek.

Reklam engelleme seçeneklerinin tüm reklam modellerini etkileyip etkilemeyeceği merak edilse dahi, ücretli müzik servislerinde kazanılan deneyimler tam tersini söylüyor. Bugün hala yaygın olarak varlığını koruyan banner reklamı icat eden ve yayın hayatına devam ettiği 23 sene boyunca medyanın sınırlarını zorlayan WIRED’ın bu girişiminin kullanıcı tarafında ne kadar karşılık bulacağı meçhul.

5 Yorum

  • insanları usandırma noktasına getirecek kadar reklam yayınlama çılgınlığının sonucudur bu.

  • İşlerin bu noktaya gelmesi çoğunlukla yayıncıların suçu. Doymak bilmeyen bir iştahla daha fazla nasıl reklam doldurabilirim anlayışının insanları usandırması burda çok büyük bi etken. İş sayfanın sağına soluna doldurulan bannerlarla sınırlı kalsaydı belki bu duruma gelinmeyebilirdi ama, sayfanın görülmesini engelleyen, kullanıcıya zorla gösterilen/izletilen reklamlar bardağı taşıran son damla oldu. Belki yayıncılar bundan biraz ders çıkarır da ziyaretçeileri paradan ayrı bir kavram olarak görmeye başlarlar.

  • İnternette tüketilen içeriğe ücret ödemek bana göre her zaman başarısız olacak bir girişim. Bunu sadece özelleşmiş eğitim platformları başarabilir. Banner reklamcılığın sonu uzun yıllar önce geldi. Reklamcılar, doğal reklam ve content marketinge yönelmek zorundalar.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği