Ödemeni yap, reklamı kaldır

Reklam engelleme uygulaması Adblock Plus, kullanıcıların diledikleri kadar ödeme yaparak reklamları kaldırabilmesini sağlayan bir sistem geliştiriyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Reklam engelleme uygulamaları, internet sitelerine her yıl milyarlarca dolar para kaybettiriyor. Siteler reklam gösterememekten şikayet ederken, kullanıcılar da sürekli kendilerini bölen reklamları görmek istemiyorlar. En popüler reklam engelleme uygulamalarından biri olan Adblock Plus bu konuya bir çözüm bulmuş gibi görünüyor.

Kişilerin istedikleri içeriğe istedikleri kadar para ödeyebilmesini sağlayan Flattr adlı uygulama ile işbirliği yapan Adblock Plus, Flattr‘ı içerik sitelerine yerleştirmeyi amaçlıyor. Böylece siteye gelen kullanıcı dilediği miktarda ödeme yaparak içeriği reklamsız olarak görüntüleyebilecek. Bu uygulama ile, hem internet siteleri ürettikleri kaliteli içeriğin karşılığını almış olacak hem de kullanıcılar takip ettikleri sitelere destek olarak reklamlardan kurtulabilecek.

Flattr şu anda özellikle sanatçılar tarafından kullanılıyor. Şu anda 30 bin sanatçı ile anlaşması olduğunu belirten Flattr bazı sanatçılara her ay binlerce dolar gönderildiğini belirtiyor. Flattr’ın kurucularından Peter Sunde “Çözülmesi gereken problem insanların Flattr kullanması değil, insanlara Flattr’ı kullanabilme imkanı verilmesi. Şu anda içerik üreticileri ile Flattr’dan para alabilmeleri için tek tek anlaşma yapmamız gerekiyor. Bizim buna ayırabileceğimiz bir kaynağımız yok.” diye konuştu.

Adblock Plus ile yapılacak işbirliği sayesinde Flattr, reklam engelleme uygulamasını kullanan milyonlarca kişiye ulaşmış olacak. Şirketlerin Mayıs ayının sonuna doğru, bu uygulamanın beta versiyonu için kayıt yaptırmaya başlayacağını belirten Adblock Plus sözcüsü Ben Williams, entegre servisi yıl sonuna kadar hazırlamayı amaçladıklarını ifade ediyor.

Bloklayanları bloklayanları bloklayan aktivist

Reklamların engellenmesine karşı bazı internet siteleri kendilerince çözümler geliştirmiş durumda. Kimi siteler reklam engelleme yazılımını tespit edince kullanıcıdan reklamlara izin vermesini rica ediyor. Bazı siteler ise daha sert davranarak reklam engelleme yazılımı kullanan ziyaretçilerin siteye erişimini engelliyor.

Alexander Hanff adlı bir mahremiyet aktivisti bu konuyu Avrupa mahkemelerine taşımaya hazırlanıyor. İnternet sitelerinin, kullanıcının izni olmadan bilgisayarda hangi uygulamaların yüklü olduğunu kontrol edemeyeceğini ifade eden Hanff bu şekilde ziyaretçileri engelleyen sitelerin isimlerinin toplanıp ifşa edilmesi için bir kampanya düzenledi. Hanff daha sonra bu internet sitelerine karşı dava açmayı planlıyor.

Aslında yasada bu uygulamaya yönelik bir açıklama bulunmuyor. Ancak Avrupa Birliği yasaları internet sitelerinin kullanıcıların bilgisayarına çerez yüklemek için kullanıcıdan izin alması için hazırladığı yasa, reklam engelleyenlerin tespit edilmesine yönelik olarak yorumlanabiliyor. Alexander Hanff’ın konu ile ilgili görüşüne başvurduğu Avrupa Komisyonu aktivistin yorumuna hak vererek Avrupa Birliği’nin konu ile ilgili yasasının çerezlerle sınırlı olmadığını ve reklam engelleme uygulamasını tespit etmenin de bu yasaya aykırı olarak yorumlanabileceğini belirtti.

Reklam engelleme uygulaması Adblock Plus, kullanıcıların internet sitelerindeki reklamı kaldırmak için siteye bağış yapabileceği bir sistem geliştiriyor. Bu sistem için, ödeme sitesi Flattr ile işbirliği yapan Adblock Plus, yıl sonuna kadar sistemi kullanıma sokmayı amaçlıyor. Avrupa Konseyi bir aktivistin talebi üzerine, sitelerin reklam engelleyenleri tespit etmesinin AB yasalarına aykırı olarak yorumlanabileceğini belirtti.Yorumunuz: