Adblock Plus reklam satmaya başladı

Reklam engelleme uygulaması Adblock Plus, kabul edilebilir olarak nitelendirdiği reklamları internet sitesi sahiplerine satacağı mağazayı açıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

En popüler reklam engelleme uygulamalarından birisi olan Adblock Plus, kendi varlığıyla çelişen bir özellik üzerinden para kazanmayı planlıyor. Bugünden itibaren beta sürümü kullanıma sunulacak olan özellikle Adblock Plus, ‘kabul edilebilir reklamlar’ satacak.

Eski uygulamanın devamı

Uygulama 2011’den bu yana hayata geçirdiği ‘kabul edilebilir reklamlar‘ özelliğini, internet kullanıcılarına varsayılan olarak sunuyor. Bu seçeneğin işaretli olmasıyla, Adblock Plus tüm kullanıcılarına; fazla büyük, dikkat dağıtıcı ya da kullanışsız olmayan reklamları gösteriyor. Kullanıcılar, uygulamanın ayarlarını değiştirerek, kabul edilebilir reklamları da görüntülememeyi tercih edebiliyor.

Bir reklamın kabul edilebilir olarak nitelenebilmesi için reklam verenin Adblock Plus ile iletişime geçip kendi reklamlarını sunması gerekiyor. Adblock Plus bu işlem için reklam verenlerden ücret alıyor. Bu da reklam maliyetlerini önemli ölçüde artırıyor.

Site yöneticileri reklam satın alacak

Bugünden itibaren site yöneticileri, kendi sitelerinde gösterilebilecek, kabul edilebilir reklamları Adblock Plus’ın reklam mağazasından satın alabilecek. Böylece Adblock Plus hem reklam verenlerden hem de site sahiplerinden para kazanacak.

Site yöneticileri reklam gelirlerinin yüzde 80’ini almaya devam edecek. Kalan yüzde 20 ise reklamın görüntülenmesini sağlayan diğer katılımcılar arasında paylaştırılacak. Adblock Plus’ın payı yüzde 6 olacak.

Adblock Plus yöneticisi Ben Williams geliştirdikleri yeni yöntem için şunları söylüyor: “Reklam engelleme, biz olsak da olmasak da gerçekleşecekti. Bizim yaptığımız şey ise reklamlara karşı gelişen iki kutuplu bir bakış açısını tersine çevirmek oldu. Her şeyi toptan engellemek yerine, kabul edilebilir reklamları seçmek, istediğimiz yönde değişimi sağlamak için bir dayanak oldu.”

Bir süre beta sürümünde kalacak olan kabul edilebilir reklam mağazasının yıl sonuna doğru tam sürüme geçmesi bekleniyor.

Kaynak: The Verge

Tarayıcılara eklenti olarak yüklenen ve reklamları engelleyen Adblock Plus uygulaması, kabul edilebilir olarak nitelendirmeye uygun bulduğu reklamları site yöneticilerine satarak para kazanacak. Bu reklamlar sitede normalde yayınlanacak olan ancak Adblock Plus tarafından engellenen reklamların yerine yerleştirilecek. Bu yeni uygulama, Adblock Plus'ın 2011'den bu yana yürüttüğü kabul edilebilir reklamlar özelliğinin bir devamı olarak sunuluyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği