Devler gözünü Netflix’e dikti

Kar etmekte zorlanan ve yeni içerikler üretmek isteyen Netflix'in Disney, Apple ya da Amazon gibi büyük şirketler tarafından satın alınacağı düşünülüyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Dizi ve film izleme uygulaması Netflix‘in başarısı tüm yeni medya dünyasının taktirini topluyor. Ancak şirketin ciddi bir sorunu var: para. Netflix şimdilik kendi yağında kavruluyor gibi görünüyor ancak gün geçtikçe bu iş modelini devam ettirmek zorlaşmaya başlayacak.

Şu anda Netflix genellikle dışarıdan telifli içerikler satın alıp yayınlıyor. Ayrıca kendi bünyesinde çok kaliteli ve özgün içerikler üretiyor. Ancak Netflix’e özgü içeriğin oranı istenilen seviyede değil. Bu yüzden şirket orijinal içerik oranını yüzde 50’ye yükseltme planları yapıyor.

Sorun şu ki; Netflix sadece üyelerinden her ay aldığı cüzi bir abonelik ücreti ile ayakta duruyor. Yeni üyeler için yeni içerikler gerekiyor ancak şirketin yeni abone sayıları hem ABD’de hem de diğer ülkelerde git gide azalıyor. Belirli bir süre sonunda Netflix’in büyümesi doruk noktasına erişecek. Gelirler sabitlenecek. Ancak giderler artmaya devam edecek.

Bu haliyle Netflix’in sistemi sürdürülebilir görünmüyor. Bu yüzden yakın gelecekte Disney, Apple ya da Amazon’un Netflix’i satın alacağı konuşulmaya başlandı. Bu şirketler Netflix’in ihtiyaç duyduğu parayı diğer kaynaklarından sağlayıp Netflix’i müşterilerine bir alternatif olarak sunabilir.

Disney

Disney, dünyanın en büyük görsel içerik üreticilerinden birisi olarak Netflix’i satın alma konusunda en büyük adaylardan birisi. Geniş içerik arşiviyle Netflix’e çok büyük katkısı olabilecek olan şirket ayrıca Netflix’in yeni projeleri için gereken parayı, sinema filmlerinden televizyondan, perakende olarak sattığı ürünlerden hatta tema parklarından sağlayabilir. Böyle bir birleşim her iki şirkete de fayda sağlayabilir ancak Netflix’in o bağımsız, bizden biri havasını da ortadan kaldırabilir.

Apple

Netflix’i satın alabileceği iddia edilen bir diğer şirket de Apple. Geçmişte müzik piyasasında istediğini elde edemeyince Beats’i satın alan ve adını Apple Music olarak değiştiren şirket, video içeriği konusunda da benzer bir girişimde bulunabilir.

Apple için müzik, video ya da uygulamalar aslında sadece birer yan ürün. Şirket parayı yüksek kar marjıyla sattığı cihazlarından elde ediyor. Bu sebeple Netflix’in çok fazla kar etmemesi Apple için sorun değil. Eğer Netflix içerikleri sadece Apple cihazlar üzerinden izlenebilir hale gelirse bu sebeple müşterilerin Apple ürünlerini tercih etmesi yeterli karı elde etmeyi sağlayacaktır.

Amazon

Son olarak Amazon’un da Netflix’in peşinde olduğu söyleniyor. Aslında Amazon’un zaten Prime Video adında, Netflix’e rakip olabilecek bir ürünü var. Bu ürün de Amazon Prime üyeliği ile birlikte ücretsiz olarak sunuluyor. Tıpkı Apple gibi Amazon da içerikleri kendisine daha fazla müşteri çekmek için bir araç olarak kullanıyor. Bu sebeple Netflix’in kar etmiyor olması Amazon için de sorun olmaz. Milyonlarca kişinin sadece Netflix içerikleri için Amazon Prime hesabı açması yeterli olacaktır.

Piyasa, Netflix’in er ya da geç satın alınacağı konusunda hemfikir gibi görünüyor. Ancak Netflix yine de kendi başına ayakta durma planları yapıyor. 2012 yılından bu yana içeriklerinin yüzde 50’sinden fazlasını kullanımdan kaldıran şirket, bu içeriklerin yerine kendi orijinal içeriklerini yerleştirmeyi hedefliyor. Çok içerik yerine kaliteli içeriği tercih eden Netflix içinde her şeyin bulunduğu bir platform olmaktan ziyade, içindeki her içeriğin kaliteli olduğu bir platform olarak bilinmek istiyor. Bu durum sağlanırsa, gelecekte abonelik ücretlerinin artışı için de bir zemin hazırlanmış olabilir.

Kaynak: TechCrunch

Netflix'in yeni üye sayısı git gide azalıyor ve şirketin giderleri sürekli artıyor. Bir süre sonra kar edemez hale gelecek olan şirketi satın almak için büyük şirketlerin devreye gireceği iddia ediliyor. Bu şirketler arasında Disney, Apple ve Amazon ön plana çıkıyor. İçeriği bir yan ürün gibi sunarak müşterileri kendisine çekmek için kullanan bu şirketler için Netflix'in kar etmemesi sorun olmayacak. Bu sebeple Netflix'in eninde sonunda satın alınacağı düşünülüyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği