Netflix beklentilerin üzerinde büyümeye devam ediyor

2017’nin son çeyreğine ait gelir raporunu paylaşan Netflix, beklentilerin üzerinde bir büyüme gösterdiğini ortaya koydu.

Yayın tarihi:

Haber Özeti

Tam Sürüm

Netflix daha ne kadar büyüyebilir? Şirketin 2017’nin dördüncü çeyreğine ait gelirini açıklamasının ardından abone okunun bir kez daha doğru noktaya işaret ettiğini gördük.

Hulu ve Amazon gibi rakiplerinin Netflix için tehlike arz edip etmediğini anlamak adına Netflix’in hem yerli hem uluslararası abone büyümesi yakından takip ediliyor. Geçtiğimiz yılın son çeyreğine ait raporda, şirketin yerli ve uluslararası abonelik büyümesi tahminlerinin çok daha üzerine çıktığı görüldü.

Açıklanan verilere bakılırsa Netflix kurucusu Reed Hastings‘in endişelenmesi için herhangi bir sebep yok gibi görünüyor. En azından yeni izleyicilere ulaşmaya çalışma konusunda endişe etmesine gerek yok zira şirket yılın son çeyreğinde toplam 8,33 milyon aboneye ulaşarak 6,34 milyonluk tahminin çok daha ötesine geçmiş oldu. ABD’deki abone büyümesinin de beklentilerin çok üstünde olduğu görüldü. StreetAccount’un tahmini 1,29 milyon kişiyken şirket ABD’de 1,98 milyon kişiyi abonelik sistemine katmayı başardı.

Yayımlanan rapordaki önemli istatistiklerden birkaçı:

  • Toplam hasılat geçtiğimiz yıla kıyasla yüzde 33 artarak 3,29 milyar Dolar’a ulaştı.
  • Hisse başına elde edilen gelir 41 Cent olarak belirlendi.
  • Net gelir geçtiğimiz yıl 67 milyon Dolarken 186 milyon Dolar‘a yükseldi.
  • Geçtiğimiz yıla oranla ortalama ücretli abonelik oranı yüzde 25 arttı.
  • 2016’da 19 milyon yeni üye kazanılırken 2017’de 24 milyon yeni üye kazanıldı.
  • Serbest nakit akışı dördüncü çeyrekte -524 milyon Dolardı, böylece bütün yılın serbest nakit akışını 2 milyar Dolar’a getirdi.
Kaynak: Fast Company

2017’nin dördüncü çeyreğine ait gelirini açıklayan Netflix’in beklentilerin üzerinde bir büyüme yaşadığını görüyoruz. Şirket yılın son çeyreğinde toplam 8,33 milyon aboneye ulaşarak 6,34 milyonluk tahminin çok daha ötesine geçmiş oldu. ABD’deki abone büyümesinin de beklentilerin çok üstünde olduğu görüldü. StreetAccount’un tahmini 1,29 milyon kişiyken şirket ABD’de 1,98 milyon kişiyi abonelik sistemine katmayı başardı. Şirketin toplam hasılatı ise geçtiğimiz yıla kıyasla yüzde 33 artarak 3,29 milyar Dolar’a ulaştı.

Etiketler:2 yanıt

Yorumunuz: