Netflix 25 milyar Dolar değer kaybetti

Netflix 2. çeyrekte hedeflediği 6,2 milyon yeni üyenin 1 milyonuna ulaşılamadı. Bunun üzerine şirketin hisseleri yüzde 14 değer kaybetti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Netflix 2. çeyrek rakamlarını açıkladı ve hedeflenen 6,2 milyon yeni üyenin 1 milyonuna ulaşılamadığı görüldü. Netflix’in 2. çeyrek hedefi toplamda 131,2 milyon aboneye sahip olmaktı. 30 Haziran rakamlarına göre Netflix’in abone sayısı 130,1 milyonda kaldı. Büyüme hedefindeki bu sapma şirkete dair soru işaretleri oluşmasına sebep oldu.

Netflix’in çeyrek hedeflerine ulaşamadığını gören yatırımcılar hisselerini satmaya başladı. Bir günde yüzde 14 değer kaybeden Netflix hisseleri, şirketin pazar değerinin 25 milyar Dolar azalmasına sebep oldu. Hızlı büyümeye ve bu süreçte karşılaştığı engellerde tökezlemeye alışkın olan şirket için belki paniklemeye gerek yok ancak yüzde 14 değer kaybı da azımsanacak bir durum değil.

Dev medya şirketleri satılıyor

Diğer yandan bakıldığında Netflix’in bugüne kadarki başarısı rakiplerinin gözünü o kadar korkuttu ki onlarca yıllık medya şirketleri Netflix’le yarışabilmek adına alınıp satılıyor, bir çok büyük şirket güçlerini birleştiriyor. ABD’li GSM operatörü AT&T yakın zamanda Time Warner’ı satın aldı. Disney ve Comcast hala 21st Century Fox’u bünyesine katmak için yarışıyor. AT&T daha önce satın aldığı HBO’nun dağıtımı için hala Comcast ile iş birliği halinde çalışmak zorunda. Disney ise kendi video servisini geliştiriyor ancak bu hizmet de önümüzdeki seneye kadar kullanılamayacak.

Tüm bu karmaşanın içinde Netflix’in yaşadığı sorun ise 6 milyon kişi yerine 5 milyon kişiye ulaşmış olması. Bir girişimin hedeflediği rakamları tutturamaması ciddi bir problem ancak Netflix şu anda böyle bir problemi kolayca atlatabilecek konumda.

Öte yandan AT&T’nin yeni İçerik Müdürü John Stankey bu ay çalışanlarına gönderdiği bir mesajda içerik savaşlarını kazanacak şirketin 130 milyon aboneye değil 300, 400 milyon müşteriye ihtiyacı olduğunu söyledi. Böyle bir durumda gözler büyük teknoloji şirketlerine çevriliyor. Amazon, Facebook, Apple ya da Google, Netflix’i zorlayacak asıl şirketler olabilir. Medya devleri ise her halükarda yenilgiye mahkum gibi duruyor.

Kaynak: Recode, Statista

Netflix 2. çeyrek rakamlarını açıkladı ve hedeflenen 6,2 milyon yeni üyenin 1 milyonuna ulaşılamadığı görüldü. Netflix’in 2. çeyrek hedefi toplamda 131,2 milyon aboneye sahip olmaktı. 30 Haziran rakamlarına göre Netflix’in abone sayısı 130,1 milyonda kaldı. Büyüme hedefindeki bu sapma şirkete dair soru işaretleri oluşmasına sebep oldu.2 yanıt

Yorumunuz: