YouTube, partner programında değişikliğe gidiyor

Artık, son 12 ay içinde en az bin aboneye ve en az 4 bin saat görüntülenmeye sahip kanallar YouTube'dan para kazanabilecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

YouTube, Ürün Yöneticisi Neal Mohan ve YouTube İş Yöneticisi Robert Kyncl imzasıyla yayınladığı blog yazısında, içerik üreticilerini yakından ilgilendiren değişiklikleri aktardı:

“2017’de topluluğumuzu ve YouTube Partner Programı (YPP) aracılığıyla reklamlardan kazanılan gelirimizi etkileyen çeşitli sorunlar oldu. Bu sorunlara rağmen, YouTube’da her zamankinden daha fazla içerik üreticisi para kazanmaya devam etti. 6 senedir kanal sayısı her yıl yüzde 40’ın üzerinde artış gösterdi. 2018 için YouTube’daki herkesin odak noktası, içerik üreticisi ekosistemini korumak ve gelirleri daha istikrarlı hale getirmek.

Susan’ın aralık ayında belirttiği gibi, 2017’de topluluğumuzda yaşanan sorunlardan dolayı değişikliğe gidiyoruz. Böylece art niyetlilerin, dünyadaki ilham verici, orijinal üreticilere ve YouTube’da bulunan herkese zarar vermelerini önleyebiliriz. Platformu mükemmel yapan kişiler ödüllendirilirken; spam gönderenler, taklitçiler ve diğer rahatsız edenler, ekosistemin avantajlarından yararlanamayacak.

2017’nin nisan ayında, YPP’ye uygunluk şartı 10 bin görüntülenmeydi. Bu eşik, bir kanalın topluluk yönergelerine ve politikalara uygun olduğunu belirlemek hakkında bilgi sağlarken, son birkaç ay içinde daha yüksek bir standarda ihtiyacımız olduğu ortaya çıktı.

Artık para kazanmak için son 12 ay içinde en az bin aboneyle 4 bin saat izlenme şartı getirildi. İçerik üreticileriyle kapsamlı analiz ve sohbetten sonra bu yeni eşiklere karar verdik. Yeni şartlar, topluluğa olumlu katkıda bulunan ve daha fazla reklam geliri sağlamaya yardımcı olan içerik üreticilerini belirleme yeteneğimizi önemli derecede artırmamızı sağlayacaklardır. Bu daha yüksek standartlar, potansiyel olarak uygun olmayan videoların para kazanmasını önlememize yardımcı olacaktır.

20 Şubat 2018‘de, bu eşiği platformdaki mevcut kanallara uygulanarak, 30 gün süre verilecek. Bu tarihten sonra, binden az abonesi olan ve 4 bin saatten az görüntülenen kanallar artık YouTube’da para kazanamayacaklar. Bin abone ve 4 bin saat görüntülenmeye ulaştıklarında, politikalarımıza uymalarını sağlamak için sıkı ölçütler altında otomatik olarak tekrar değerlendirilecekler. Yeni kanallar bu sayılara geldiklerinde başvuruları değerlendirilecektir.

Bu değişiklikler önemli sayıda kanalı etkileyecek. Etkilenecek kanalların yüzde 99’u geçen yıl 100 Dolar’dan daha az, yüzde 90’ı geçen ay 2,50 Dolar’dan daha az kazandı. Dikkatli bir değerlendirmeden sonra, bunların topluluğumuzu korumak için gerekli uzlaşmalar olduğuna inanıyoruz.

Tabii ki bunlar, bir kanalın para kazanmak için uygun olup olmadığını belirlemede yeterli değildir. Bu nedenle, topluluğumuzu korumak için toplu saldırı, spam ve diğer kötüye kullanım işaretleri gibi sinyalleri kullanmaya devam edeceğiz. Platformu istismardan korumaya devam ederken, YouTube’un topluluk kurallarını, para kazanma temelleri ve politikalarını, hizmet şartlarını ve Google AdSense programı politikasını hatırlatmak istiyoruz. Bunların herhangi birini ihlal etmek, partner programından kaldırılmaya yol açabilir.

Bu değişiklikle küçük kanalların kötüye kullanımlarına karşı mücadele ediyoruz ve büyük bir kanalın kötü eyleminin topluluk ve reklam verenler üzerindeki etkisini biliyoruz. Önümüzdeki aylarda içerik üreticileriyle görüşmeler ayarlayacağız, böylece düşüncelerinizi duyabilirsiniz ve bu sorunun üstesinden gelmek için daha neler yapabileceğimizi öğrenebiliriz.

YouTube’un temel değerlerinden biri, gelişen bir kanala para kazanma fırsatını sunmaktır ve politikalarımız zamanla gelişecek olsada, bu değere olan bağlılığımız kalacaktır. Bu değişiklik hakkında daha fazla ayrıntı isteyenler veya henüz bin abone ve 4 bin saat görüntülenmeye ulaşmamış olanlar İçerik Üreticisi Akademisi’nden yada Yardım Merkezi’nden bilgi edinebilirler. Kanalını büyütmek isteyenler İçerik Üreticisi Sitesi’nden tüm kaynaklara ulaşabilirler.

2017, zorlu bir yıl olmasına rağmen değerli üreticiler sayesinde YouTube’u özel bir yer haline getiren anlarla doluydu. Büyük ve küçük kanal sahipleri, yeteneklerini ve orijinalliklerini dünyadaki milyonlarca insana çektikleri videolarla gösterdiler. Güldürdüler, dünyamızı öğrettiler ve kalplerimizi ısıttılar. Bugün attığımız adımlar, ilham verici topluluğun iyi bir şekilde korunmasına ve büyümesine yardımcı olacağından eminiz.

Kaynak: YouTube Creator Blog

YouTube, 2017'de karşılaşılan sorunlardan dolayı kullanıcıları ve şirketi korumak için Partner Programı'nın yeni kriterini son 12 ay içinde en az bin aboneye ve en az 4 bin saat izlenmeye sahip olmak olarak değiştirdi. 20 Şubat 2018'den itibaren yürürlüğe girecek olan karar birçok kanalı etkileyecek.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği