Facebook ‘bazı’ yayıncılara para saçıyor

Facebook'un canlı yayın hizmeti Facebook Live için anlaşma yaptığı yayıncılara ve ünlülere 50 milyon doların üzerinde para ödediği ifade ediliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Facebook’un canlı yayın platformu medya şirketleri için önemli bir gelir kaynağı olarak hizmet veriyor. Wall Street Journal’ın incelediği bir belgeye göre, sosyal medya sitesi yayıncılara ve içerik üreten ünlülere Facebook Live’ı kullanmaları için 50 milyon dolardan fazla ödeme yapıyor.

Facebook’un 140’a yakın yayıncı ve ünlü ile anlaşmaları bulunduğu belirtiliyor. Facebook’un geçtiğimiz yaz kullanıma sunduğu canlı yayın platformu ile birlikte, bizim de haber kaynağı olarak kullandığımız, pek çok haber sitesi ile anlaşma yaptığı biliniyordu. Ancak bugüne kadar bu anlaşmaların değeri hakkında herhangi bir açıklama yapılmamıştı.

Wall Street Journal’a göre her anlaşmanın maddeleri birbirine göre oldukça farklı. BuzzFeed’in 3.05 milyon dolarlık anlaşması ile pastadan en büyük payı kaptığı belirtiliyor. Toplamda en az 17 şirketin 1 milyon dolardan fazla değeri olan anlaşmalara imza attığı ifade ediliyor. Bu şirketlerin arasında New York Times ve CNN gibi köklü haber kuruluşları da bulunuyor.

Ünlülerle de anlaşıldı

Facebook ayrıca bir grup ünlüye de canlı yayın yapması için para ödüyor. Bu isimlerin arasında komedyen Kevin Hart, ünlü yemek şefi Gordon Ramsay, bazı Youtube ünlüleri ve Amerikan Doğal Tarih Müzesi de yer alıyor.

Anlaşmalarda yayıncıların ve ünlülerin Facebook Live’ı kullanarak belirli sayıda canlı canlı yayın yapacağı belirtiliyor. Bir yayıncının bahsi geçen yayınlar için ne kadar para alacağı, seyirci kitlesinin büyüklüğüne ve kaç video için anlaşma yapıldığına göre değişiyor.

Facebook hizmetine güveniyor

Facebook’un bu yılın başında tüm kullanıcılara açtığı canlı yayın platformu için büyük umutları bulunuyor. Sosyal medya sitesi gelecekte video yayınları üzerinde yayınlanacak reklamları satarak gelir elde etmeyi planlıyor. Bunun için bazı yayıncılar ve etkili kullanıcılar ile anlaşarak bu hizmetin hızla yayılmasını amaçlıyor.

Wall Street Journal, incelediği ortak ve bağlantı listesinin, sosyal medya sitesinin tüm canlı yayın anlaşmalarını içermediğini belirtiyor. Yani Facebook büyük ihtimalle bu ortaklık anlaşmaları için 50 milyon dolardan çok daha fazlasını ödüyor. Bu durum, Facebook’un canlı yayın hizmetinin rakibi olan Periscope gibi uygulamaların harekete geçmesine sebep olabilir.

face live

Bu yılın başında tüm kullanıcıların canlı yayın hizmeti Facebook Live'ı kullanmasına izin veren Facebook, bu hizmetin hızlıca yayılması için elinden geleni yapıyor. Kullanıcıların canlı yayın deneyimine alışması için pek çok yayıncı ve ünlü kişiyle site üzerinden canlı yayın yapması için anlaşan sosyal medya sitesinin bu anlaşmalar için 50 milyon dolardan daha fazla para harcadığı ifade ediliyor. Wall Street Journal'ın eline geçen belgelere göre Facebook sadece BuzzFeed'e canlı yayınları için 3.05 milyon dolar ödüyor.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği