Facebook’un canlı yayın taktikleri

Facebook, kullanıcılarının internetten daha çok canlı yayın yapması ve izlemesi için mobil uygulamasında değişikliklere gitti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Facebook son dönemde büyük bir değişimden geçiyor. Yakın geçmişte canlı yayın yapma özelliğini ekleyen Facebook, bu özelliğe ne kadar önem verdiğini son güncellemesi ile göstermiş oldu. Facebook’un mobil uygulamasında, yeni güncellemenin ardından canlı yayın sekmesi eklendi. Üstelik bu sekme, daha önce Messenger uygulamasının bulunduğu noktaya, sekme çubuğunun tam ortasına yerleştirildi.

Periscope’un özellikleri Facebook’ta

Artık kullanıcıların canlı yayınları harita üzerinden bulabilmesine imkan veren Facebook böylece canlı yayınları kimsenin izlememesi problemine de bir çözüm bulmuş oldu. Aslında bu çözüm Facebook’a ait değil. Periscope‘un daha önce kullandığı bu uygulama Facebook’ta neredeyse birebir kopyalanmış.

Üstelik Facebook’un Periscope’tan aldığı tek özellik bu da değil. Periscope’ta canlı yayın sırasında yapılan yorumlar, video daha sonra izlenirken yine videonun aynı noktasında gösteriliyor. Bu da yorumların içinde bulunduğu bağlamda görüntülenmesini sağlıyor. Bu özellik de Facebook’un canlı yayın uygulamasında aynı şekilde bulunuyor.

Son olarak Periscope’un sonsuz sayıda kalp gönderme özelliği de Facebook canlı yayınına eklenmiş. Ancak Facebook’un bu özelliği geliştirdiğini söylemek mümkün. ‘Reactions’ özelliği ile artık kullanıcıların 6 farklı şekilde tepki verebilmesine imkan veren Facebook, bu tepkileri canlı yayınlarda sınırsız olarak kullanmaya olanak sağlıyor. Böylece kullanıcıların canlı yayının hangi anında heyecanlandığı ya da hangi anlarda sinirlendiği ölçülebilecek.

Yayıncılara ödeme yapılacak

Canlı yayın özelliğinin bir an önce yaygınlaşması için Facebook’un kaliteli içeriğe ihtiyacı var. Bunun için de Facebook bazı yayıncılara ödeme yapacağını açıkladı. Kaliteli canlı yayın üretebilen kullanıcılar, Facebook ile anlaşma yaparak aylık belirli sayıda canlı yayın yaparak ödeme alabilecekler. Facebook ayrıca izleme oranlarına göre de kullanıcılarına ödeme yapacak. Şimdiye kadar başka kanallarda yayın yapan içerik üreticileri bu kararla birlikte Facebook üzerinden yayın yapmaya başlayabilir.

Peki Facebook canlı yayında uygunsuz içerik yayınlayan kullanıcılar konusunda ne yapacak? Aslında Facebook’un bu konuda çok fazla uğraşmasına gerek yok. Şu anda Facebook üzerinde paylaşılan içerikler için geçerli olan tüm kurallar canlı yayın için de geçerli olacak. Yani  pornografi, aşırı şiddet ve nefret söylemi içeren yayınlar yapmak, Facebook’un diğer içerik türlerinde olduğu gibi canlı yayında da yasak olacak. Bu kuralı ihlal ettiği düşünülen yayınlar da diğer içeriklerde olduğu gibi, kullanıcılar tarafından şikayet edilerek Facebook’a bildirilecek.

Facebook canlı yayın konusuna verdiği önemi, mobil uygulamasındaki Messenger butonunu Canlı Yayın butonu ile değiştirerek gösterdi. Canlı yayın konusunda pek çok özelliği Periscope'tan alan Facebook, yayıncılara ödeme yaparak rakiplerinin bir adım önüne geçmeyi amaçlıyor.

3 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği