Youtube mobil canlı yayına hazırlanıyor

Twitter ve Facebook'tan sonra Youtube da akıllı telefon uygulaması üzerinden canlı yayın yapma imkanı sunacağını açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Canlı yayın uygulaması Periscope bir anda popüler olduktan sonra Twitter erken davranıp bu uygulamayı satın almış ve mobil canlı yayın konusunda bir adım öne geçmişti. Ardından bu yıl içinde Facebook, mobil uygulamasına canlı yayın özelliğini ekleyerek ve pek çok ünlü yayıncıyla anlaşmalar imzalayarak bu yarışa ortak oldu.

Bu dönemde sadece masaüstü bilgisayar üzerinden canlı yayın hizmeti veren dünyanın en büyük video izleme platformu Youtube, rakiplerinin gerisinde kalmış gibi görünüyordu. Perşembe günü Youtube’un blog sayfasından yapılan açıklama ile artık Youtube’un mobil uygulaması üzerinden de canlı yayın yapılabileceği açıklandı.

Canlı yayın özelliği halihazırda kullanılmakta olan Youtube mobil uygulamasına yerleştirileceği için, uygulama içindeki diğer tüm özellikler canlı yayın için de kullanılabilecek. Kullanıcılar canlı yayınları mobil uygulamadan arayabilecek, listelere ekleyebilecek ya da uygulama, video önerdiği gibi kullanıcılara uygun olduğunu düşündüğü canlı yayınları da önerebilecek.

Masaüstü üzerinden canlı yayın özelliğini 2011 yılından beri sunan Youtube, bu dönemde tüm dünyanın takip ettiği, İngiliz Kraliyet Düğünü, Felix Baumgartner’in uzaydan Dünya’ya atlaması ve Coachella müzik festivali gibi pek çok etkinliği canlı yayınlamıştı. Bu yıl yayınlanan Coachella festivali 360 derece video ile canlı yayın yapılan ilk etkinlik olarak kayda geçmişti.

Bu yılki online video konferansı VidCon‘da tanıtılacak olan canlı yayın özelliğinin anlaştığı ilk isimler The Young Turks, AIB, Platica Polinesia, SacconeJolys ve Alex Wassabi. Canlı yayın özelliğinin akıllı telefon uygulamamıza ne zaman geleceğine dair net bir tarih vermeyen Youtube konu ile ilgisi sadece ‘yakında’ demekle yetindi.

YouTube_Live-1920

2011 yılından bu yana masaüstü üzerinden canlı yayın yapma imkanı sunan Youtube, mobil uygulamaya da bu özelliğin geleceğini açıkladı. Twitter ve Facebook'un canlı yayın hamlelerinin ardından yarışta bir adım geride kalan dünyanın en büyük video izleme platformu, bu hamleyle canlı yayın yarışına ortak oluyor. Youtube mobil canlı yayın için bazı ünlü Youtube kanalları ile anlaşma yapıldığını açıkladı.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği