Youtube’dan Periscope’a rakip

Youtube'un yakın zamanda canlı yayın yapmayı sağlayacak Youtube Connect adlı bir uygulamayı piyasaya süreceği iddia edildi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Twitter’ın canlı yayın yapmayı sağlayan Periscope uygulamasının popülerleşmesinin ardından Facebook da Live Video uygulamasını devreye sokmuştu. Bu hamlelere bugüne kadar herhangi bir karşılık vermeyen Google’ın Youtube üzerinden canlı yayın yapmayı sağlayan bir uygulama geliştirdiği iddia edildi.

Youtube Connect adı verilecek olan uygulama iOs ve Android kullanan cihazlardan kullanılabilecek. Google bu yeni uygulamayla birlikte Youtube’a da daha fazla ziyaretçi çekmeyi amaçlıyor. Uygulamaya Google ya da Youtube hesabıyla bağlanılabilecek ve cep telefonunun ya da bilgisayarın kamerası üzerinden anında yayın yapmaya başlanabilecek.

Chat ve arkadaş etiketleme özellikleri bulunacak olan uygulamadan, arkadaşlarınızın ya da abone olduğunuz Youtube kanallarının canlı yayınlarını da takip edebileceksiniz. Uygulama ile yapılan canlı yayınlar kaydedilerek Youtube sayfanıza yüklenecek ve daha sonra tekrar izlenebilecek. Uygulama çıktığında Facebook ya da Twitter entegrasyonu olması beklenmiyor.

Aslında Youtube’un, Creator Studio (İçerik Stüdyosu) aracında canlı yayın yapmayı sağlayan bir uygulaması bulunuyor. Ancak bu uygulama beta aşamasında ve yeterince pratik değil. Youtube Connect’in daha basit bir kullanıma sahip olması ve daha geniş kitlelere ulaşması hedefleniyor. Video yayını konusunda Youtube’un tecrübesi göz önüne alındığında, canlı yayın piyasasını değiştirecek bir ürün ortaya çıkması çok da şaşırtıcı olmaz.

Youtube'un canlı yayın yapmayı sağlayan bir uygulama geliştirdiği iddia ediliyor. Youtube Connect adlı uygulama Google'ın Periscope ve Facebook Live Video'ya cevabı olarak görülüyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği