Twitter üzerinden canlı yayın dönemi

Çarşamba günü yapılan güncelleme ile Twitter kullanıcıları artık akıllı telefonlardaki Twitter uygulaması üzerinden canlı yayın yapabilecekler.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Twitter’ın Periscope uygulaması, kullanıcıların bulundukları ortamdan canlı yayın yapmasına imkan veriyor. Piyasaya çıktığı ilk dönemde çok popüler olan bu uygulama daha sonra sadece standart bir kullanıcı kitlesi tarafından kullanılmaya başladı. Facebook’un canlı yayın atağı Periscope’un popülaritesini geride bırakırken, Snapchat ve Instagram’ın ‘Hikayeler‘ özellikleri de anlık paylaşım yapmak için sıkça kullanılmaya başladı.

Ancak Twitter canlı yayın konusunda pes etmiş değil. Çarşamba günü yapılan açıklamayla birlikte kullanıcılar artık direkt Twitter üzerinden canlı yayına geçebilecek. Böylece Periscope’a göre çok daha fazla kullanıcısı olan Twitter platformu üzerinden canlı yayınlar daha fazla kullanıcıya erişebilecek.

Twitter üzerinden canlı yayın yapmak için kullanıcıların tweet ekranından ‘Live’ (canlı) butonuna tıklaması gerekiyor. Canlı yayını izleyen kullanıcılar, tıpkı Periscope’ta olduğu gibi canlı yayına kalplerle tepki verebiliyor ya da yorum yazabiliyor.

Toplumsal olaylarda rol oynayabilir

Geçtiğimiz dönemde Facebook’un canlı yayın özelliği bazı toplumsal olayları paylaşmak amacıyla kullanılmıştı. ABD’de polis şiddetine maruz kalan siyahi bir gencin sevgilisi tüm olayı Facebook üzerinden canlı yayınlamıştı. Twitter’ın güncel olaylar ile ilgili haberleri ve görselleri paylaşmak için Facebook’a göre daha fazla tercih edildiğini göz önünde bulunduracak olursak, önümüzdeki dönemde toplumsal olayları Twitter üzerinden canlı yayınla takip edeceğimizi tahmin edebiliriz.

Canlı yayın özelliğini kullanmak için iOS ve Android kullanıcılarının Twitter uygulamalarını son sürüme güncellemeleri gerekiyor.

Kaynak: Twitter

Twitter'dan çarşamba günü yapılan açıklama ile birlikte artık Twitter'ın mobil uygulaması üzerinden canlı yayın yapılabilecek. Tweet ekranından canlı yayını seçen kullanıcılar anında canlı yayına başlayabilecek. İzleyiciler canlı yayına, tıpkı Periscope'ta olduğu gibi kalp ve yorum gönderebiliyor. Yakında Twitter'da toplumsal olaylara dair daha fazla canlı yayına şahit olabiliriz.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği