Yeni nesil delil: Facebook Live

ABD'de bu hafta içinde polisler tarafından sebepsizce öldürülen iki siyahi için düzenlenen protestolar sırasında 5 polis öldürüldü.

Haber Özeti

Tam Sürüm

ABD’nin Minnesota eyaletinde 35 yaşında bir siyahi Philando Castile, kız arkadaşıyla seyahat ederken polis tarafından durduruldu. Ellerini direksiyonda tutması istenen Castile polisin dediğini yaptı. Polis memuru Philando Castile’den kimliğini göstermesini istedi. Castile kimliğini çıkarmak için elini cebine götürdüğü sırada panikleyen polis memuru siyahi adamı kolundan vurdu.

Polis tarafından yaralanan erkek arkadaşı için kimden yardım isteyeceğini bilemeyen Diamond Reynolds, olayı Facebook üzerinden canlı yayınlamaya başladı (UYARI: video yayını kanlı görüntüler içerir). İzleyenlerden yardım isteyen ve olayı anlatan 32 yaşındaki kadın, yavaş yavaş bilincini kaybeden erkek arkadaşının videosunu Facebook üzerinden binlerce kişiye ulaştırdı. O sırada polis memurunun hala silahını çifte doğru tuttuğu görüldü. Çiftle birlikte arabada seyahat eden Diamond Reynolds’ın 4 yaşındaki kızı da annesini sakinleştirmeye çalışıyordu.

Videoda bir ara polis memurunun “Ben ona ellerini indirmemesini söyledim” diye bağırdığı duyuluyor. Reynolds buna “Ondan kimliğini göstermesini istediniz. Sadece cüzdanını çıkarmaya çalışıyordu.” şeklinde yanıt veriyor. Yaptığı hatayı o anda fark eden polis memuru “Aman tanrım! Lütfen bana ölmediğini söyle” diyor. Olayın ardından hastaneye kaldırılan Philando Castile kurtarılamadı ve ertesi sabah hastanede vefat etti.

Tepkiler hızla büyüdü

Hastane çıkışında açıklama yapan Reynolds, erkek arkadaşının sebepsiz yere öldürüldüğünü söyleyerek “Bunu bize polis yaptı. Masum bir insanı bizden aldılar.” şeklinde konuştu. Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, “Bu hafta gördüğümüz görüntüler rahatsız ediciydi ve toplumumuzun milyonlarca üyesinin ne gibi korkularla yaşadığına ışık tutuyordu” diyerek Castile’in ailesi ve yakınlarına baş sağlığı dilediğini ifade etti. Konu ile ilgili tweet atan Apple CEO’su Tim Cook “Bu hafta gördüğümüz anlamsız cinayetler toplumun belirli bir kesimi için adaletin hala erişilemez durumda olduğunu gösteriyor.” dedi.

Hem Philando Castile hem de bu hafta polis tarafından öldürülen bir başka siyahi Alton Sterling için düzenlenen protesto gösterilerinde ise olaylar daha da büyüdü.

Daha fazla ölüm

Dallas’ta gerçekleşen protesto gösterilerinde silahlı bir saldırganın 11 polis memurunu vurduğu ve bunlardan beşinin hayatını kaybettiği açıklandı. Saldırgan’ın daha sonra bir silahla intihar ettiğini açıklayan yetkililer, bu olayın 11 Eylül saldırılarından bu yana ABD polisine en fazla can kaybı yaşatan olay olduğunu belirtiyor.

Saldırının yankıları hala devam ederken siyahilerin hakkını savunmak isteyenler #blacklivesmatter (siyahların hayatı değerlidir) hashtag’i ile paylaşımlarda bulunuyor. Polislerin de siyahi gençler gibi sebepsiz yere öldürüldüğünü belirtenler ise buna karşılık olarak #alllivesmatter (her hayat değerlidir) hashtag’ini kullanıyor.

Konu üzerine konuşma yapan ABD başkanı Barrack Obama “Halen bu olaylar ile ilgili tüm bilgilere sahip değiliz ancak polislere yapılan bu saldırının kötü niyetli ve planlı bir saldırı olduğunu biliyoruz. Bu olaylardan sonra dehşete düşmüş durumdayız ve Dallas halkı ve polisi ile birlik içerisindeyiz. Bu tarz saldırıların herhangi bir haklı sebebi olamaz. Bu olaya karıştığı belirlenen herkes adalet önünde hesap verecektir.” şeklinde konuştu.

APTOPIX Police Shooting MinnesotaABD'de bu hafta Alton Sterling ve Philando Castile adlı iki siyahi erkek polis tarafından sebepsizce öldürüldü. Philando Castile vurulduktan sonra olayı Facebook üzerinden canlı olarak yayınlayan kız arkadaşı, binlerce kişinin, erkek arkadaşının durumuna şahitlik etmesini sağladı. Polis tarafından saldırıya uğradığında gidecek başka merci bulamadığını belirten Diamond Reynolds olayın sosyal medyada yayılmasını istedi. Bunun üzerine düzenlenen protesto gösterilerinden birinde silahlı bir saldırgan 5 polis memurunu öldürdü. Konu ile ilgili konuşan başkan Barack Obama, saldırıların kabul edilemez olduğunu ifade ederek "Adalet yerini bulacak" dedi.

1 Yorum

  • Oldukça iyi bir şey aslında canlı yayın olayı, en azından polis telefonu eline geçirmiş olsa dahi birçok kişiye ulaşmış olacak. Böylelikle silinse dahi görgü tanıkları olacak…

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği