Yeni dolandırıcılık mecrası: Tinder

Polis, bir ilişki uygulamasında en az üç Thai Havayolu hostesinin fotoğraflarını ve kişisel bilgilerini kullanarak erkekleri kandıran iki kişiyi arıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Polis, bir ilişki uygulamasında en az üç Thai Havayolu‘nun hostesinin fotoğraflarını ve kişisel bilgilerini kullanarak erkekleri kandıran iki kişiyi arıyor. Suç Önleme Bölümü (CSD) yetkilileri THAI’de çalışan ve isimleri verilmeyen iki hostesin bu konuyla ilgili şikayetçi olması üzerine soruşturma başlatıldığını belirtti.

Yetkililerin ifadesine göre, üç hesaptan biri denizaşırı nakit paraya ihtiyaç duyduğunu belirtince kurban olduğunu iddia eden bir kişi tarafından hesabına 15 bin Baht (bin 585 Lira) yollandı. Kimliği bilinmeyen bu kişi Tinder‘a kaydolduğunu ve ulusal taşımacılık alanında çalıştığını iddia eden güzel bir kadınla karşılaştığını söyledi. Yazışmaya başlamalarıyla beraber kadının güncel fotoğraflarını paylaştığını ve (bundan ötürü) hiçbir şeyden şüphelenmeyip sonrasında bir ilişki içerisinde olduklarını düşünen şahıs, söz konusu havayolu çalışanının ‘sürekli uçuşlarda olduğunu’ söyledi.

Şüpheli şahsın yurt dışında olduğu bir gün kredi kartını kaybettiğini belirtip kendisine 15 bin Baht borç vermesini istediğini ve para transferinin ardından bir daha kendisiyle iletişime geçmediğini iddia eden kişi durumu arkadaşlarına anlattı. Ardından polise gidip suç duyurusunda bulundu.

Çalışanlar da başvurdu

Bu olay yaşanmadan önce iki havayolu çalışanı Facebook sayfalarından resimlerinin çalındığını ve erkekleri kandırmak için bir ilişki uygulamasında kullanıldığını bildirdi. Bu kişiler farklı adamlardan, paranın kendilerine ulaştığını fakat onların kendileriyle görüşmekten kaçındığı konusunda ısrar eden telefonlar aldıklarını belirtti. Bu konu hakkında soruşturma başlatılırken fotoğrafların dolandırıcılık için kullanıldığından şüpheleniliyor. Çalışanlardan biri kendisiyle ilgili bir suçlama olduğunu ve ceza ile karşılaşabileceği için bunun kariyerini zedeleyeceğini söyledi. Yetkililer hosteslerin resimlerinin erkekleri kandırmak için Facebook sayfalarından çalındığını düşünüyor. Ayrıca 2014’ten geçen yıla kadar milyonlarca Baht’ın bu şekilde transfer edildiği belirtildi.

THAI, konuyla ilgilenmek için polisten yardım istedi. Polis bu dolandırıcılık ağı için en az üç THAI havayolu hostesinin fotoğraflarının kullanıldığına inanıyor. Şüphelilerin iki kişi olduğu ve bu kişilerin beraber Bangkok’ta yaşadığı düşünülüyor.

Tinder değişiyor

Bu dolandırıcılıkların tam olarak önüne geçer mi bilinmez ama [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Tinder bilgisayarda kullanılacak Tinder Online’ın arayüzünü tanıttı.[/inlinetweet] Bundan böyle telefondaki sağ ve sola kaydırmalar mouse ile yapılabilecek. Facebook üzerinden hesap açabilmek de mümkün. Şimdilik Arjantin, Brezilya, Kolombiya, Endonezya, İtalya, Filipinler, Meksika ve İsveç’te kullanılabilen yeni arayüz yakında her yerde çalışacak.

Kaynak: Bangkok Post

Polis, bir ilişki uygulamasında en az üç Thai Havayolu'nun hostesinin fotoğraflarını ve kişisel bilgilerini kullanarak erkekleri kandıran iki kişiyi arıyor. Yetkililer THAI'de çalışan ve isimleri verilmeyen iki hostesin bu konuyla ilgili şikayetçi olması üzerine soruşturma başlatıldığını belirtti. Kimliği bilinmeyen bir 'kurban', Tinder'a kaydolduğunu ve ulusal taşımacılık alanında çalıştığını iddia eden güzel bir kadınla karşılaştığını söyledi. Yazışmaya başlamalarıyla beraber kadının güncel fotoğraflarını paylaştığını ve (bundan ötürü) hiçbir şeyden şüphelenmeyip sonrasında bir ilişki içerisinde olduklarını düşünen şahıs, söz konusu havayolu çalışanının 'sürekli uçuşlarda olduğunu' söyledi. Şüpheli şahsın yurt dışında olduğu bir gün kredi kartını kaybettiğini belirtip kendisine 15 bin Baht borç vermesini istediğini ve para transferinin ardından bir daha kendisiyle iletişime geçmediğini iddia eden kişi durumu arkadaşlarına ve polise anlattı.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği