İntiharını Periscope ile canlı yayınladı

Fransa'da bir kadının Periscope üzerinden canlı yayın yaptığı sırada bir trenin altına atlayarak intihar ettiği belirtiliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bir kadının kendi ölümünü Periscope üzerinden canlı yayınladığı iddialarını soruşturmak üzere Fransız yetkililer harekete geçti. Salı günü Paris’te bir trenin önüne atlayarak intihar eden kadının kaza anında Twitter’ın canlı yayın uygulaması Periscope’u kullandığı belirtiliyor.

Paris şehir merkezinin 30 km güneyindeki Egly bölgesinde gerçekleşen olay ile ilgili olarak yerel savcı Eric Lallement müfettişlerin olay anının videosunu elde etmeye çalıştığını söyledi. Asıl amacı canlı yayın yapmak olsa da Periscope üzerinden çekilen videolar bir süre uygulamada saklanıyor. Olay anının videosuna erişimi kaldıran Periscope, konuyla ilgili yöneltilen soruları, şirketin kişisel hesaplarla ilgili yorum yapmadığı gerekçesiyle yanıtsız bıraktı.

Kadının ailesi müfettişlere verdiği ifadede kadının kırılgan bir ruh haline sahip olduğunu belirtti. Kadının izleyicileri ya da arkadaşlarını, yapmayı planladığı şey konusunda bilgilendirmiş olabileceği düşünülüyor.

Periscope için ilk tartışma değil

Periscope aslında yeni bir sosyal medya uygulaması olsa da özellikle Twitter tarafından satın alındıktan sonra hızla büyüdü. Bu olay uygulamanın maruz kaldığı ilk tartışma değil. Geçen ay ABD’nin Ohio eyaletinde bir gencin, arkadaşının tecavüze uğramasını Periscope üzerinden canlı yayınladığı iddia edilmişti.

Periscope’un kullanım şartlarına göre, şiddet olaylarını ya da şiddeti teşvik edecek durumları uygulama üzerinden yayınlamak yasak. Kullanım şartları metninde bu durum “Periscope açık ve güvenli olmalıdır. Platformu sağlıklı tutmak adına, çocuk istismarı, hayvan istismarı ve vücuda zarar verilmesi gibi şiddet içeren durumları açıkça gösteren içeriklere izin verilmemektedir” şeklinde açıklanıyor.

Periscope kullanıcıları, uygulamanın uygunsuz bir şekilde kullanıldığına dair şikayetlerini [email protected] adresi üzerinden bildirebiliyor. Twitter ayrıca intihar etmesinden ya da kendine zarar vermesinden endişe edilen kullanıcıların bildirilmesi için bir form sunuyor.

Salı günü Fransa'da bir trenin önüne atlayarak intihar eden kadının olay anında Periscope uygulamasıyla yayın yaptığı tespit edildi. Konu ile ilgili soruşturma başlatan Fransız yetkililer Periscope'un ana şirketi Twitter'dan olay anının videosunu talep etti.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği