Facebook dizi ve program yayınlayacak

Facebook’un 17-30 yaş aralığına hitap edecek ve bütçesi 30 dakikalık bölüm başına 3 milyon Dolar’ı bulabilen yeni diziler çekeceği belirtildi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Geçtiğimiz yıl istemeden de olsa bir medya şirketi olduğunu kabul eden Facebook artık televizyon kalitesinde orijinal içerikler üretmek için kolları sıvadı. Sosyal medya sitesinin 17-30 yaş aralığına hitap edecek ve bütçesi 30 dakikalık bölüm başına 3 milyon Dolar’ı bulabilen yeni diziler çekeceği belirtildi. Bu rakam, Breaking Bad ve The Big Bang Theory gibi popüler dizilerinkine benzer bir maliyet demek.

Facebook’un şimdiden Strangers adlı bir ilişki dizisi, ilk sezonundan sonra MTV tarafından iptal edilen Loosely Exactly Nicole adlı komedi dizisi ve American Ninja Warrior ekibi tarafından düzenlenen bir yarışma programı için anlaştığı ifade ediliyor.

Sadece dizi değil

Şirket ayrıca Buzzfeed, ATTN ve Rafinery29 gibi şirketlerle, yaklaşık 10 dakikalık kısa videolar için anlaşmıştı. Facebook Medya Ortaklıklarından Sorumlu Başkan Yardımcısı Nick Grudin şöyle bir açıklamada bulundu:

“Küçük bir iş ortağı ve yaratıcı ekip, etrafında bir topluluk kurulabilecek programlar üzerinde çalışırken onlara destek oluyoruz. Bu programlar spor, komedi, reality ve oyun gibi alanlarda hazırlanıyor. Bölüm bölüm ilerleyen programlara odaklanmış durumdayız ve iş ortaklarımızın farklı alanlarda ve konularda nelerin işe yaradığını anlaması için çalışıyoruz.”

Facebook şimdiden platformunu video içerikler için hazır hale getirmeye başladı. Geçtiğimiz hafta Hindistan’da bir deneme yapan Facebook, mobil uygulamasına ‘Videolar’ adlı yeni bir sekme ekleyerek kullanıcılarına eğlence, spor ve hayvanlar gibi kategorilerde içerikler sundu.

Rekabet kızışıyor

Facebook böylece bu yazın sonuna kadar Youtube, Netflix ve Hulu gibi platformlara rakip olmayı amaçlıyor. Bu şirketler de aynı şekilde orijinal içeriğe yatırım yapıyor ancak tüm dünyada 2 milyar kullanıcısı olan bir platformla rekabet etmek çok kolay olmayabilir. Ayrıca Facebook’un içerikleri reklamlarla gelir elde edeceği için videoların ücretsiz sunulması bekleniyor. Bu da ücretli platformlar için bir darbe olabilir.

Twitter ise senaryolu içeriklerden çok canlı yayınlara yönelmiş durumda. Bloomberg, The Verge gibi şirketlerle haber anlaşmaları yapan Twitter ayrıca NBA, MLB, NFL gibi Amerikan spor ligleri ile de canlı yayın anlaşmaları gerçekleştiriyor.

Kaynak: The Next Web

Geçtiğimiz yıl istemeden de olsa bir medya şirketi olduğunu kabul eden Facebook artık televizyon kalitesinde orijinal içerikler üretmek için kolları sıvadı. Sosyal medya sitesinin 17-30 yaş aralığına hitap edecek ve bütçesi 30 dakikalık bölüm başına 3 milyon Dolar’ı bulabilen yeni diziler çekeceği belirtildi. Facebook’un şimdiden Strangers adlı bir ilişki dizisi, ilk sezonundan sonra MTV tarafından iptal edilen Loosely Exactly Nicole adlı komedi dizisi ve American Ninja Warrior ekibi tarafından düzenlenen bir yarışma programı için anlaştığı ifade ediliyor.Yorumunuz: