İran’ın Uber’i Snapp, günde 2 milyon taşıma yapıyor

İranlı araç çağırma hizmeti Snapp, Tahran’daki faaliyetlerinin Uber’in herhangi bir şehirdeki faaliyetlerinden daha büyük olduğunu açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

İran’ın Uber’i olarak da bilinen Snapp adlı araç çağırma şirketi batılı yatırımcıların giremediği piyasada günde 2 milyon yolculuk yaparak hızla büyüyor. Şirketin kurucusu Eyad Alkassar “Snapp Tahran bugün Uber’in dünyada hizmet verdiği herhangi bir şirketteki operasyonlarından daha büyük bir noktaya ulaştı. Bu kilometre taşına sadece üç yılda ulaşılması da Snapp’i dünyanın en hızlı büyüyen internet şirketlerinden biri yapıyor.” diye konuştu.

Orta Doğu son iki yılda yatırımcıların ilgisini çekmeye başladı. Geçtiğimiz günlerde Uber, bölgedeki rakibi Careem Networks’ü 3,1 milyar Dolar’a satın aldı. 2015’ten bu yana Orta Doğu ve Kuzey Afrika (MENA) bölgesi her yıl yüzde 50’ye varan yatırım artışı kaydetti.

ABD’nin ambargosu yabancı yatırımcıyı dışarıda tutuyor

80 milyon kişiye ev sahipliği yapan İran, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kasım ayında ambargoyu yenilemesi ile ABD’li ve Avrupalı yatırımcıların erişim alanının dışında kalmıştı. Bu durum dünyanın başka bölgelerinden küresel oyunculara yeni bir fırsat kapısı araladı. Güney Afrikalı telekomünikasyon sağlayıcısı MTN Group’un desteğini alan Snapp şu anda İran’ın en büyük iki araç çağırma şirketinden biri ve ülkede 34 şehirde, 1,5 milyon sürücü ile hizmet veriyor. Şirket aynı zamanda dünyanın en büyük beş araç çağırma şirketinden biri olduğunu belirtiyor.

Snapp Group son dönemde yemek ve market alışverişi teslimatı ve seyahat rezervasyonu gibi alanlarda da hizmet vermeye başladı.

Kaynak: Bloomberg

İran’ın Uber’i olarak da bilinen Snapp adlı araç çağırma şirketi batılı yatırımcıların giremediği piyasada günde 2 milyon yolculuk yaparak hızla büyüyor. Şirketin kurucusu Eyad Alkassar “Snapp Tahran bugün Uber’in dünyada hizmet verdiği herhangi bir şirketteki operasyonlarından daha büyük bir noktaya ulaştı. Bu kilometre taşına sadece üç yılda ulaşılması da Snapp’i dünyanın en hızlı büyüyen internet şirketlerinden biri yapıyor.” diye konuştu.Bir yanıt

  1. Hikmet altınbilek avatarı
    Hikmet altınbilek

    Merhaba ben iran ve turkiyede ikamet ediyorum esim iranli iranda tahran mazandaran gilan gurgan sari sehirlerindeki irtibat telefon numaralarini lutfen yazarmisiniz simdiden cok tesekkur ediyorum selamlar

Yorumunuz: