Dünyanın en büyük kitle fonu: DAO

DAO adlı bir kitle fonu projesi, 22 bin 500 adresten, tahminen 10 bin farklı kişiden toplam 168 milyon dolar toplayarak bu alanda bir rekor kırdı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Aralarında Türk yazılımcı Emin Gün Sirer’in de bulunduğu bir grup girişimci, Bitcoin sisteminden esinlenerek dünyanın en büyük kitle fonu (crowdfunding) sistemini oluşturdu. Decentralized Autonomous Organization (DAO) adı verilen oluşum, diğer kitle fonu sistemlerinin aksine önce her üyeden para topluyor. Daha sonra bu paraya talip olan girişimcilerin projelerini dinliyor.

Sistemde şu ana kadar 168 milyon dolar civarında para toplandı. Bu rakam DAO’yu şimdiye kadarki en büyük kitle fonu sistemi yapıyor. 22 bin 500 farklı adresten yapılan yatırımların yaklaşık 10 bin farklı kişi tarafından gönderildiği, bazı yatırımcıların sistemin anonimlik özelliğini kullanarak birden fazla adresten yatırım yaptığı düşünülüyor. DAO’ya yatırılan 168 milyon doların yaklaşık yarısı 70 üye tarafından yatırılmış. Kimi üyelerin bu projeye büyük bir inanç beslediği anlaşılıyor.

DAO yatırım yapılacak projeleri öncelikle bir kürasyon ekibinin onayından geçiriyor. Daha sonra DAO’ya para yatırmış olan herkes o proje için ‘evet’, ‘hayır’ ya da ‘çekimser’ oyu kullanıyor. Her yatırımcı, sisteme yatırdığı para kadar oy hakkı kazanıyor. Böylece yatırım işleminin çok zengin kişilerin tekelinden çıkarılması ve herkesin inandığı projelere yatırım yapabilmesi sağlanıyor. DAO oylamasında yatırım yapılması kararlaştırılan proje yatırım yapan her üyeye vaat ettiği şeyleri sağlıyor. Sistem bu noktada Kickstarter ve Indiegogo tarzı fonlama uygulamalarıyla benzerlik gösteriyor.

Sistemin bazı noktaları problemli

Emin Gün Sirer sistemin problematik bir yönü olduğuna değiniyor. Bir oylama yapıldığında evet ya da hayır oyu veren herkesin paralarının dondurulduğunu ve oylamanın sonucunda yatırım yapılması kararlaştırılırsa oy veren herkesin parasının yatırım amacıyla kullanıldığını belirten Sirer üyelerin fonlamayı kabul etmeye yönlendirildiğini ifade ediyor. Sirer’e göre hayır oyu vermektense çekimser kalıp diğer projeleri beklemek ve paranızın dondurulmasını engellemek daha mantıklı. Bu da neredeyse her projenin onaylanması anlamına geliyor.

DAO’nun buna benzer bazı yönleri üyeler arasında tartışma yaratıyor ve şu anda sistem durdurulmuş durumda. Üyelerin bir sonraki adım ve yapılacak değişiklikler üzerine karar vermesi bekleniyor. Üyeler sisteme yatırdığı parayı geri çekemiyor bu yüzden anlaşma sağlanması gerekiyor. Değişiklikler üzerinde karara varılmasının ardından yatırımlar için oylamalara başlanması bekleniyor.

 

Bir grup girişimcinin bir araya gelerek oluşturduğu DAO adlı sistemde, kitle fonlaması yapmak isteyen üyeler önce sisteme para yatırıyor, daha sonra bu parayı yatırım olarak almak isteyen projeler, üyeler tarafından oylanıyor. Her üye yaptığı yatırım kadar oy hakkına sahip oluyor. Bu sistem sayesinde herkesin bir yatırımcı olabilmesi sağlanıyor. Şimdiye kadar bir kitle fonunda toplanan en yüksek miktar olan 168 milyon doları toplayan DAO, bu parayı yatırabileceği yeni projelerin sunumlarını ve tekliflerini bekliyor. Sistemin üyelerinin üzerinde anlaşamadığı bazı konuların çözülmesinin ardından DAO yatırım yapmaya başlayacak.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği