7 milyon Dolarlık Ether 3 dakikada buhar oldu

Bir hacker, Coindash adlı şirketin halka arzına (ICO) müdahale ederek yaklaşık 7,4 milyon Dolar değerindeki kripto para birimi Ether'i çaldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bir hacker, Coindash adlı şirketin halka arzına (ICO) müdahale ederek yaklaşık 7,4 milyon Dolar değerindeki kripto para birimi Ether’i çaldı. Coindash’e yatırım yapmak isteyenleri kendi adresine yönlendiren hacker, birkaç dakika içinde milyonlarca Dolar’ın kendi hesabına aktarılmasını sağladı.

Pazartesi günü gerçekleşen olayda yatırımcılar Ether alım satım platformu Coindash’e yatırım yapmak için bir araya geldi. Şirkete Ether aktararak hisse sahibi olmak isteyen yatırımcılar sitede gösterilen adrese ellerindeki dijital para birimlerini aktardı. Ancak yatırım başlamadan kısa bir süre önce bir hacker siteye izinsiz giriş yaparak Coindash’in paylaştığı hesap adresini kendi adresiyle değiştirmişti.

Fark edildiğinde çok geçti

ICO başladıktan sadece kısa bir süre sonra sitenin hacklendiğini duyuran Coindash yatırımcılardan hiçbir adrese ödeme yapmamalarını istedi ancak bir çok yatırımcı için artık çok geçti. Milyonlarca Dolar değerindeki Ether hacker’ın hesabına çoktan aktarılmıştı.

Sisteme nasıl sızıldığı tam olarak bilinmiyor ancak hacker’ın sitedeki bilgileri değiştirebilecek kadar bir süre boyunca sitenin yönetimini ele geçirdiği düşünülüyor. Etherscan adlı, Ethereum alışverişlerini takip eden bir web aracı “Görünüşe göre Coindash’in Crowdsale adresi ele geçirilmiş” derken Coindash Pazarlama Müdürü Ram Avissar “Tek bildiğimiz dışarıdan bir saldırganın satış başlar başlamaz adresi değiştirdiği. Satışları bir an önce durdurduk ve etkilenen kişilerin zararını nasıl karşılayabileceğimizi belirlemeye çalışıyoruz.” şeklinde konuştu. Tüm yatırımcılara paralarının iade edileceği ifade edildi.

Geçtiğimiz yıl da DAO adlı Ethereum yatırım fonu saldırıya uğramış ve 50 milyon Dolar değerinde Ether çalınmıştı.

Kaynak: Motherboard

Bir hacker, Coindash adlı şirketin halka arzına (ICO) müdahale ederek yaklaşık 7,4 milyon Dolar değerindeki kripto para birimi Ether'i çaldı. Coindash'e yatırım yapmak isteyenleri kendi adresine yönlendiren hacker, birkaç dakika içinde milyonlarca Dolar'ın kendi hesabına aktarılmasını sağladı.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği