900 milyon Android telefon tehlikede

Güvenlik araştırmaları şirketi Check Point, Qualcomm işlemci kullanan 900 milyon Android telefonun ciddi bir risk altında olduğunu açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Android dünyanın en yaygın kullanılan mobil işletim sistemi. Pek çok akıllı telefon ve tablet üreticisi Android işletim sistemini tercih ediyor. Bu durum Google açısından bir başarı olarak adlandırılabilir ancak bu kadar fazla çeşitlilik, sistemin kontrol edilmesini de zorlaştırıyor. Bu sebeple pek çok Android cihazı, bazı güvenlik zafiyetlerine sahip. Tüm cihazlar tek bir merkezden yönetilmediği için bu zafiyetleri gidermek de oldukça güç.

Geçtiğimiz günlerde, güvenlik araştırmaları şirketi Check Point tarafından yapılan açıklamada, popüler çip üreticisi Qualcomm‘un çiplerini kullanan LG, HTC, OnePlus ve Google Nexus gibi 900 milyon Android cihazın büyük risk altında olduğu belirtildi. QuadRooter olarak adlandırılan problem, kötü amaçlı yazılımların erişim sağladıkları telefonlarda depolanan tüm verilere erişebilmesine, kamera ve mikrofonu kullanabilmesine ve GPS konumunu takip edebilmesine olanak sağlıyor.

Birden fazla versiyon işleri zorlaştırıyor

Böyle bir güvenlik sorunu aslında akıllı telefonlar ve tabletlerde alışılmadık bir durum değil. Bu problemler tespit edildikten kısa bir süre sonra uygun yamalar hazırlanıyor. Apple böyle bir durumu tek bir işletim sistemi güncellemesiyle çözebiliyor. Ancak Android’de böyle bir güncelleme yapmak mümkün değil. Pek çok farklı firma, kendi cihazları için özelleştirilmiş Android versiyonlarını kullanıyor. Bu da güncelleştirmelerin tek bir noktadan uygulanmasına engel oluyor.

Ayrıca son çıkan Android sürümü 6.0 Marshmallow, Android cihazların sadece yüzde 15’inde kullanılıyor. 3 yıl önce piyasaya sürülen Android 4.4 KitKat hala cihazların üçte birinde kullanılıyor. Bu sebeple, güvenlik problemlerinin tek bir güncelleştirme ile çözülmesi mümkün olmuyor.

İnternetten uygulama indirirken dikkat

Bir başka sorun da Android cihazlara dışarıdan yüklenen uygulamalar. Google, Play Store’u güvenli tutma konusunda oldukça başarılı bir iş çıkarsa da Android kullanıcılarının internet üzerinden buldukları .apk uzantılı dosyaları cihazlarına kurabiliyor olması, dikkatsiz kullanıcılar açısından önemli bir risk taşıyor. Check Point’in bahsettiği problemden etkilenmek için telefona zararlı bir yazılım yüklenmiş olması gerekiyor. Özellikle bilinen uygulama mağazaları dışında bir kaynaktan uygulama yükleyen kullanıcılar risk altında.

Telefonunuzun bu riski taşıyıp taşımadığını öğrenmek için, Check Point tarafından geliştirilen ücretsiz uygulamayı kullanabilirsiniz. Güvenlik konusunda emin olmak için her zaman işletim sisteminin en güncel sürümünü kullanmak ve kaynağı bilinmeyen uygulamalar konusunda dikkatli olmak büyük önem taşıyor.

Kaynak: Wired

Mobil telefonların güvenliği üzerine araştırmalar yürüten Check Point şirketinden yapılan açıklamaya göre 900 milyon Android telefon ciddi bir riskle karşı karşıya. Qualcomm işlemci kullanan LG, HTC ve Google Nexus gibi bazı telefonların, zararlı yazılımlara telefonun kontrolünü verebilecek ciddi bir problemi bulunduğunu belirten şirket, bu problemin özellikle kaynağı bilinmeyen uygulamaları indiren kullanıcıları etkileyebileceğini belirtti. Zararlı yazılımın, bu güvenlik zafiyeti sayesinde, telefondaki tüm verilere, mikrofona, kameraya ve GPS konumuna erişebildiği belirtiliyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği