AB, Google’ın tekelleştiğini düşünüyor

Avrupa Komisyonu'nun açtığı davaya göre Google, bölgedeki yüksek kullanım oranlarını, rekabet konusunda kendisine avantaj sağlamak için kullanıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Google yüzde 90’lık kullanım oranıyla Avrupa’nın açık ara en çok kullanılan arama motoru. Bu tarz bir tekelleşmeden faydalanarak kullanıcıların tercihlerini yönlendirmek, Avrupa Birliği yasalarına aykırı. Google geçtiğimiz dönemde, arama sonucu ekranında kendi ürün ve servislerini rakiplerinin üstünde gösterdiği için eleştirilmiş ve rekabet kurallarına uymadığı gerekçesiyle dava edilmişti. Google bu davada suçlu bulunmasına itiraz etti ve hala bu konuda bir sonuca ulaşılmış değil.

Arama sonuçları konusundaki dava devam ederken şimdi de Avrupa Komisyonu farklı bir konuda Google’ın peşine düştü. Android işletim sistemini kullanan telefon üreticilerine, Google ürünlerini varsayılan olarak ayarlamamaları taktirde Google Play Store‘a erişim izni vermeyen Google’ın bu uygulaması büyük tepki topladı. Android işletim sisteminin Avrupa’daki yüzde 80’lik kullanım oranıyla akıllı telefon pazarında da tekel konumunda bulunan Google’ın bu üstünlüğünü, üreticileri zor durumda bırakacak şekilde kullanması hakkında dava açıldı.

Davada Google’ın Arama, Haritalar ve Chrome web tarayıcısı gibi uygulamalarının varsayılan uygulama olarak telefonlara eklemeyi zorunlu kıldığı, bu zorunluluğun da Google’a bu alanda rekabet etmek isteyen diğer yazılım firmaları karşısında haksız bir güç sağladığı belirtildi.

Google’ın 12 hafta içerisinde bu iddiaya resmi olarak yanıt vermesi gerekiyor. Blogu üzerinden yaptığı açıklamada Google, açık kaynaklı yazılımı ile Android’in rekabet konusunda diğer yazılımcılara elinden geldiğince destek olduğunu savunurken, Avrupa Komisyonu ile konu üzerinde konuşup bir anlaşmaya varabileceklerini düşündüklerini ifade etti.

Benzer bir konuda Google ABD’de kendisine karşı açılan dava üzerine arama sonucu sayfasında değişikliklere gitmeyi kabul etmiş ve ceza almaktan kurtulmuştu. Ancak AB’nin benzer durumlarda çok daha katı olduğu göz önünde bulundurulduğunda Google’ın hem 6.5 milyar dolar ceza ödemesi hem de gelecekteki uygulamalarını değiştirmesi gerekebilir.

Tekelleşme iddialarıyla pek çok kez başı ağrıyan Google bu kez de Android sistemi üzerindeki uygulamaları sebebiyle dava edildi. Şirketin Android işletim sistemini kullanan telefon üreticilerini, kendi hizmetlerini varsayılan olarak sunma konusunda zorladığı ifade edildi. Davaya göre Google'ı varsayılan arama motoru yapmayan üreticilere, Google Play Store'a erişim izni verilmiyor.

4 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği