Avrupa Birliği Google’a 1,49 milyar Euro ceza kesti

Google Avrupa'da rakip arama motorlarının reklamlarını engellemek için müşterilerine kontrat imzalattığı gerekçesiyle 1,49 milyar Avro ceza aldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Avrupa Birliği Çarşamba günü aldığı kararla Google’a, çevrimiçi reklam sektöründe rekabeti yavaşlatmaya çalıştığı için 1,49 milyar Avro (9,4 milyar Lira) ceza kesti. Avrupa Komisyonu Google’ın web sitesi sahipleri ile münhasırlık anlaşmaları yaparak rakip arama motorlarından gelen arama sonuçlarını kullanmalarını yasakladığını belirtti. Bu uygulamanın 2009’da özel ödemelerle değiştirildiğini ve aynı yıl Google’ın yayıncılara rakip firmaların reklamlarının nasıl gösterileceği konusunda izin almaları gerektiğini söylediğini belirtti.

AB Rekabet Komisyonu Başkanı Margrethe Vestager Google’ın, rakiplerinin çevrimiçi reklam pazarında adil bir şekilde rekabet etmesini ve yenilikler geliştirmesini engellediğini belirtti. Vestager Brüksel’de yaptığı konuşmada “Google çevrimiçi arama reklamları alanında liderliğini garanti altına aldı ve üçüncü parti web sitelerine rekabet karşıtı kontratlar imzalatarak rekabetin baskısından kendisini korumaya çalıştı. Bu AB tekelleşme karşıtı yasalarına aykırıdır.” dedi.

Google uygulamalarında düzenlemeye gidiyor

Karara yanıt olarak Google Küresel İlişkilerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Kent Walker, “Biz daima sağlıklı ve gelişen piyasaların herkesin yararına olduğunu kabul ettik. Halihazırda ürünlerimizde geniş ölçekli değişikliklere giderek Komisyon’un endişelerini gidermeye çalıştık. Önümüzdeki birkaç ay içinde de Avrupa’da rakiplerimizin daha fazla görünürlük kazanabilmesi için bazı güncellemeler yapacağız.” dedi.

Google daha önce reklam teknolojisini savunarak, bu teknolojinin 2006’da kullanıma girdiğini ve o zamandan bu yana yerini yeni teknolojilere bıraktığını ve artık küçük bir ürün olduğunu söylemişti. Geçtiğimiz yılın son çeyreğinde Google’ın ana reklam çalışmaları bir önceki yıla göre yüzde 20 gelir artışı kaydetti ve 32,6 milyar Dolar’a ulaştı. Bir önceki yılın son çeyreğinde de aynı büyüme oranı yakalanmıştı.

Avrupa Komisyonu, 2006-2016 arasında Google’ın çevrimiçi arama reklamları arasında açık ara en güçlü oyuncu olduğunu, Avrupa Ekonomik Bölgesinde pazar payının yüzde 70’inden fazlasını elinde bulundurduğunu belirtti.

Google tekelleşme konusunda sabıkalı

Bu, Google’ın Avrupa Komisyonu ile yaşadığı ilk çatışma değil. Geçtiğimiz Temmuz ayında da Google’ın ana şirketi Alphabet, Android işletim sistemlerinde kendi uygulamalarının yüklü olarak gelmesini zorunlu kıldığı için 5 milyar Dolar cezaya çarptırılmıştı. Ayrıca Google arama sonuçlarında kendi ürünlerini ön plana çıkardığı için de 2,42 milyar Avro daha ceza almıştı.

Kaynak: CNBC

Avrupa Birliği Çarşamba günü aldığı kararla Google'a, çevrimiçi reklam sektöründe rekabeti yavaşlatmaya çalıştığı için 1,49 milyar Avro (9,4 milyar Lira) ceza kesti. Avrupa Komisyonu Google'ın web sitesi sahipleri ile münhasırlık anlaşmaları yaparak rakip arama motorlarından gelen arama sonuçlarını kullanmalarını yasakladığını belirtti. Bu uygulamanın 2009'da özel ödemelerle değiştirildiğini ve aynı yıl Google'ın yayıncılara rakip firmaların reklamlarının nasıl gösterileceği konusunda izin almaları gerektiğini söylediğini belirtti.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği