AB’den Google’a tarihi ceza

Avrupa Komisyonu Google'a, arama sonuçlarında kendi ürünlerinin tanıtımını yaptığı için 2,42 milyar Avro (9,67 milyar Lira) değerinde tarihi bir ceza kesti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Avrupa Komisyonu Google’a, arama sonuçlarında kendi ürünlerinin tanıtımını yaptığı için 2,42 milyar Avro (9,67 milyar Lira) değerinde tarihi bir ceza kesti. Cezaya sebep olan ürün, Google’ın alışveriş tavsiyesi hizmeti Google Shopping. Arama sonuçlarında kendi tavsiyelerini en üstte ve görsel olarak sunan Google, benzer hizmet veren internet sitelerini ise ortalama olarak arama sonuçlarının dördüncü sayfasında gösteriyor.

Arama piyasasındaki üstün konumunu, tamamen alakasız bir hizmette öne çıkmak için kullanan ve bunu yaparken rakiplerine zarar veren Google bu sebeple suçlu bulundu. Alışveriş tavsiyesi hizmeti veren sitelerin, Google’ın bu uygulaması ile birlikte toplam trafiğini yüzde 90 civarında kaybettiği kaydedildi.

Google, Avrupa’nın açık ara en popüler arama sitesi

90 gün mühlet

Avrupa Komisyonu, Google’a bu uygulamasını değiştirmesi için 90 günlük süre verdi. 90 gün içinde kabul edilebilir bir değişim gerçekleşmezse, takip eden her gün için, Google’ın ana şirketi Alphabet’in gelirinin yüzde 5’ine kadar ceza kesilebileceği ifade edildi.

Google ise “İnsanlar arama sonuçlarına tıklayıp ürünlere ulaşmak istiyor. Aynı aramayı tekrar yapmak için başka bir siteye gitmek istemiyor.” diyerek kendi uygulamasını savundu.

Rekor düzeydeki cezanın hesaplanmasında Google’ın bu uygulamasını gerçekleştirdiği süre boyunca elde ettiği tahmini kar göz önünde bulunduruldu. 2008’den bu yana alışveriş tavsiyesi uygulamasında bulunan Google’ın bu süre zarfında yaklaşık 2,4 milyar Avro haksız gelir elde ettiği düşünülüyor. Komisyon bu sonuca ulaşmak için 5,2 terabayt büyüklüğünde toplam 1,7 milyar adet arama sonucunu inceledi.

İlk sırada olmak çok önemli

Arama sonuçlarındaki konumun kullanıcı tercihlerine etkisine de göz atan Avrupa Komisyonu, aynı web sitesinin sonuçlarda ilk sırada çıkması ile üçüncü sırada çıkması arasında ciddi bir fark olduğunu gördü. Google’ın kendi ürününü bazen ekranın yarısını kaplayacak şekilde kullanıcılara sunmasının, haksız rekabet doğurduğu ifade edildi.

 

AdSense ve Android işletim sistemi ile ilgili uygulamalar konusunda da benzer ayrımcılıkları bulunduğu belirlenen Google, gelecekte daha fazla cezayla karşılaşabilir.

Kaynak: IT News, Business Insider

Avrupa Komisyonu Google'a, arama sonuçlarında kendi ürünlerinin tanıtımını yaptığı için 2,42 milyar Avro (9,67 milyar Lira) değerinde tarihi bir ceza kesti. Cezaya sebep olan ürün, Google'ın alışveriş tavsiyesi hizmeti Google Shopping. Arama sonuçlarında kendi tavsiyelerini en üstte ve görsel olarak sunan Google, benzer hizmet veren internet sitelerini ise ortalama olarak arama sonuçlarının dördüncü sayfasında gösteriyor. Cezanın ardından Google "İnsanlar arama sonuçlarına tıklayıp ürünlere ulaşmak istiyor. Aynı aramayı tekrar yapmak için başka bir siteye gitmek istemiyor." diyerek kendi uygulamasını savundu. Uygulamayı değiştirmek için Google'ın 90 günlük süresi var.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği