Google’a para cezası yolda

Yedi yıllık kapsamlı bir araştırmanın ardından, Google’ın alışveriş hizmetleriyle ilgili arama sonuçlarını kendi lehine kullandığı kanısına varıldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

AB tekelleşmeyle mücadele düzenleyicileri, Ağustos’taki yaz tatilinden önce Google’a yüklü bir para cezası kesmeyi düşünüyor.

AB Komisyonu’nun kararı, dünyanın en büyük arama motoru Google hakkında yapılan 7 yıllık kapsamlı soruşturmanın ardından verilecek. Soruşturmanın ardında ise ABD ve Avrupalı rakiplerin şikayetleri var. AB Rekabet Kurulu, 2015 yılının Nisan ayında Google’ı alışveriş hizmetleri sonuçlarını kendi yararına kullanarak hem rakiplerine hem de müşterilere zarar verdiği iddiasıyla suçlamıştı. Komisyon ve Google bu konuda yorum yapmamayı tercih etti. ABD’li şirket geçmişte suçlamaları reddederek düzenleyicilerin Amazon ve eBay gibi satıcıların rekabetini göz ardı ettiğini söylemişti.

Kesilecek para cezasının yanı sıra Komisyon, Google’dan rekabet engelleyici çalışmalarını durdurmasını isteyecek, fakat Google’ın rakiplerinin alışveriş hizmetleri aramalarında eşit muamele görmesi için ne gibi önlemler almasını isteyebileceği henüz bilinmiyor.Gözlemcilerden biri, “Düzenleyici, Google için genel ilkeler ya da belirli yönergeler koyabilir” dedi.

Anlaşmak mümkün görünmüyor

Google, bu davayı kapatmak için Avrupa Komisyonu Rekabet Delegesi Joaquin Almunia ile daha önceden üç kez uzlaşmaya varmaya çalıştıysa da başarılı olamamıştı. Joaquin Almunia’nın yerine gelen Margrethe Vestager de Google ile anlaşmaya varmak konusunda hiçbir şekilde yeşil ışık yakmadı.

Kaynak: Independent

AB tekelleşmeyle mücadele düzenleyicileri, Google’ın alışveriş hizmetleriyle ilgili arama sonuçlarını kendi yararına kullandığı kanısına vardığı için yüklü bir para cezası kesmeye hazırlanıyor. Soruşturmanın başlatılma sebebi ise ABD ve Avrupalı rakiplerin şikayetleri. Google geçmişte bu davayı kapatmak için teşebbüslerde bulunmuştu fakat olumlu yanıt alamamıştı.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği