AB’den Google’a 5 milyar Dolar ceza

Avrupa Komisyonu Google'a, akıllı telefon kullanıcılarına kendi uygulamalarını dayattığı ve rekabeti engellediği gerekçesiyle 5 milyar Dolar ceza verdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Avrupa Komisyonu Google’a, akıllı telefon kullanıcılarına kendi uygulamalarını dayattığı ve rekabeti engellediği gerekçesiyle 5 milyar Dolar ceza verdi. AB’nin tekelleşmeyi engellemeden sorumlu en yetkili kişisi Margrethe Vestager yaptığı açıklamada “Google Android’i arama motorunun nüfuzunu artırmak için bir araç olarak kullandı. Avrupa’daki tüketicilerin, mobil ortamda etkin bir rekabet ortamından faydalanmasına engel oldular.” ifadelerini kullandı.

Komisyon Google’ın telefon üreticilerine Google uygulama mağazası erişimi vermek için Google Arama ve Chrome tarayıcıyı yükleme şartı koşarak kanunlara karşı geldiğini söyledi. Google’ın bazı büyük şirketlere ve GSM operatörlerine, telefonları satmadan önce Google uygulamalarını yüklemeleri için para verdiği ayrıca üreticilerin Android işletim sisteminin farklı versiyonlarını kullanan cihazları satmalarını engellediği belirtildi.

90 gün süre verildi

Vestager muhabirlere bu cezanın bugüne kadar Avrupa Komisyonu tarafından verilen en yüksek ceza olduğunu söyledi ve bu durumun, suçun ne kadar büyük olduğunun bir göstergesi olduğunu ifade etti. Google’a bu uygulamalarını 90 gün içerisinde sonlandırması gerektiği, aksi taktirde yeni cezalarla karşılaşacağı söylendi.

Komisyon Google’ın Android’i kullanımını, Avrupa ve ABD’deki rakiplerinden gelen şikayetler doğrultusunda 2015’ten bu yana inceliyordu. Avrupa’daki akıllı telefonların yüzde 80’i Android kullanıyor.

Google’ın itirazı

Google karara itiraz edeceğini açıkladı. Yapılan açıklamada “Android herkes için daha az değil daha fazla seçenek yarattı… Hızlı inovasyon, geniş çeşitlilik ve düşen fiyatlar yoğun rekabetin ayırt edici özellikleridir ve Android tüm bunları mümkün kılmış durumda.” ifadeleri kullanıldı.

AB düzenlemecileri özellikle rekabet, veri koruması ve vergi konularında oldukça katı tutumlarıyla ve ağır cezalarıyla biliniyor. Geçtiğimiz yıl Google, sunduğu arama sonuçlarında kendi alışveriş hizmetine öncelik sağladığı için 2,4 milyar Avro’luk cezaya çarptırılmıştı. Apple, Amazon ve Facebook da Avrupalı düzenlemecilerden ceza almıştı.

Komisyon Google’a yıllık küresel satışlarının yüzde 10’u kadar ceza verebilirdi. Google’ın ana şirketi Alphabet 2017’de 110 milyar Dolar kazandı.

Kaynak: CNN, Google Blog, Statista.

Avrupa Komisyonu Google'a, akıllı telefon kullanıcılarına kendi uygulamalarını dayattığı ve rekabeti engellediği gerekçesiyle 5 milyar Dolar ceza verdi. Komisyon Google'ın telefon üreticilerine Google uygulama mağazası erişimi vermek için Google Arama ve Chrome tarayıcıyı yükleme şartı koşarak kanunlara karşı geldiğini söyledi. Google'ın bazı büyük şirketlere ve GSM operatörlerine, telefonları satmadan önce Google uygulamalarını yüklemeleri için para verdiği ayrıca üreticilerin Android işletim sisteminin farklı versiyonlarını kullanan cihazları satmalarını engellediği belirtildi. Google karara itiraz edeceğini açıkladı. Yapılan açıklamada "Android herkes için daha az değil daha fazla seçenek yarattı... Hızlı inovasyon, geniş çeşitlilik ve düşen fiyatlar yoğun rekabetin ayırt edici özellikleridir ve Android tüm bunları mümkün kılmış durumda." ifadeleri kullanıldı.

3 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği