Amazon da AB’nin hedefindeki şirketler arasına girdi

Avrupalı düzenlemeciler, tekelleşme karşıtı araştırmaların bir parçası olarak Amazon'un üçüncü parti veri toplama uygulamalarını incelemeye başladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

AB’den yapılan açıklamaya göre, Avrupalı düzenlemeciler, tekelleşme karşıtı araştırmaların bir parçası olarak Amazon’un üçüncü parti veri toplama uygulamalarını incelemeye başladı.

AB Rekabet Bürosu Başkanı Margrethe Vestager yaptığı basın toplantısında AB’nin, şirketin üçüncü parti satış platformunda, satıcılardan nasıl veri topladığını incelediklerini belirtti. Düzenlemeciler bu verilerin Amazon’a müşteri davranışları hakkında bilgi sağlayarak, rakipleri karşısında ne gibi bir avantajlar sunabileceğini görmek istiyor.

Amazon topladığı verileri ne için kullanıyor?

Vestager “Eğer siz Amazon olarak, bünyenizde çalışan küçük satıcılardan veri topluyorsanız -ki bu veriler hizmetlerin geliştirilmesi için kullanıldığında tamamen meşru bir şekilde toplanıyor olabilir- bu verileri aynı zamanda kendi hesaplamalarınız için de kullanıyor musunuz? Bir sonraki popüler şey ne olacak? İnsanlar ne istiyor? Ne tür teklifleri almaktan hoşlanıyorlar? İnsanlara harcama yaptıran şey nedir?” şeklinde konuştu.

Vestager incelemenin henüz ilk günlerinde olduğunu ve resmi araştırmaların daha başlamadığını söyledi. Ancak Amazon satış platformunda yer alan bazı satıcılara anketler gönderilmeye başladı. Bu ilk adımlar bile Amazon’un canını sıkmak için yeterli olabilir zira Vestager yönetiminde AB daha önce teknoloji şirketlerinin tekelleşmesine karşı ciddi adımlar atmış, en son Google’a Android platformundaki rekabeti önleyici davranışları sebebiyle 5 milyar Dolar’lık bir ceza kesilmişti.

Amazon konu ile ilgili yorum yapmayı reddetti.

Kaynak: The Verge

AB Rekabet Bürosu Başkanı Margrethe Vestager yaptığı basın toplantısında AB'nin, şirketin üçüncü parti satış platformunda, satıcılardan nasıl veri topladığını incelediklerini belirtti. Düzenlemeciler bu verilerin Amazon'a müşteri davranışları hakkında bilgi sağlayarak, rakipleri karşısında ne gibi bir avantajlar sunabileceğini görmek istiyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği